Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
Norzeatic si Khidja – Aici Acum EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Norzeatic si Khidja – Aici Acum

4 participanți

In jos

Norzeatic si Khidja – Aici Acum Empty Norzeatic si Khidja – Aici Acum

Mesaj Scris de Dust Vin Sept 09, 2011 12:33 am

Stiu ca s-au mai postat pe aici bucati din album, parca am mai pus si eu, dar m-am apucat sa-l ascult din nou si eu zic ca e suficient de tare incat sa merite un topic.Am decis sa-mi asum riscul.
Cum ziceam e un album destul de vechi, lansat pe 4 noiembrie 2010.
Fiinda sunt suficient de lenes ca sa nu fac eu o recenzie, am copiat una foarte misto de pe WETPAPER si o postez aici.

Norzeatic si Khidja – Aici Acum

Norzeatic si Khidja – Aici Acum Cover

NORZEATIC SI KHIDJA
Album: AICI ACUM
hip hop / electro / jazz / funk
Colaborări: Iordache, Electric Brother
lansat pe 4 noiembrie 2010

Norzeatic este Vex. Pe Vexatu Vexx îl ştim de la începuturile hip-hop-ului românesc, cu al lui Methadon 3000 (împreună cu DJ Sleek). Chiar dacă e primul material discografic în această formulă, proiectul Khijda Clouds Society există de mai bine de 10 ani, cei doi DJ din spatele producţiei stând şi în spatele proiectului Poor Relatives*.

Ca tehnică lirică, Norzeatic se află la limita dintre poezie postmodernistă, ironie fină (caracteristica hip-hop-ului românesc de calitate din ultimul val) şi atitudine optimistă, plină de efervescenţă visătoare. Inserţiile de vinil cu poveste (vezi “Harap Alb” – Mircea Florian) vor să aducă ascultătorul mai aproape de vremurile de aur ale Electrecord-ului. Pentru cine se regăseşte în acele vremuri, este o aducere aminte placută; pentru cine nu, ar trebui sa dea o tură pe la un anticariat. MC-ul foloseşte in versurile sale multe trimiteri la simboluri arhaice (cum ar fi fântâna, lumina) sau la elemente cosmice ludice (soare, mare, luna). Cu alte cuvinte, vrea sa ne faca sa visam mai mult, într-o lumea plină de rutină cotidiană. Piesa “Soldatul din cap” abordează tema identităţii artistice cu toate implicaţiile ei (copiere, împrumut, transfer). Compoziţia abundă de ruperi de ritm, acordurile minimaliste de instrumente clasice (pian, flaut, bas simplu şi clar) dând aerul unei improvizaţii de jazz.

Presărat cu motive filosofice (prin întrebari retorice “importante” sau afirmaţii cu dublu sens metafizic), contexte psihologice (piesa “O a doua natură”), discul reuşeşte să folosească elegant şi consistent memoria colectivă a celor ce au crescut cu Greuceanu sau Neghiniţă. Abundenţa descrierilor naturii se desăvârşeşte prin imagini de o diversitate cromatică basmică; accentuarea detaliilor se face la nivelul tutoror simţurilor umane completate uneori de echivocitatea scratch-urilor şi a acordurilor de saxofon. Piesele sunt de o lungime medie, cu pattern-uri de beat uşor de reţinut (dar nu superficiale), ecouri lungi (dar care nu plictisesc); densitatea sample-urilor bine alese demonstrează consistenţa şi adâncimea vreunei idei ascunse într-un cuvânt pronunţat greşit la modul voit (“vis a vis”). Melanjul muzical atinge adesea semi-apogee demne de un psihedelic Parov Stelar sau de un Amon Tobin în pauzele dintre sesiunile de joint-uri. Ştiu la ce vă gândiţi… Altă muzică de consumatori! Dacă aveţi dreptate, mă declar un înfocat consumator de Norzeatic şi Khidja.

Tracklist:
Intră
Microfon 1-2
Călător
‘rap alb
Muzica şi cuvântul
O a doua natură
Feelin’ de vinil
Asfinţit de februarie
Dancer
Noaptea crapilor
Soldatul din cap
Site oficial:NORZEATIC.COM

Cum ziceam e mai usor sa pui linkuri decat sa bagi ceva idei, asa ca pun si eu niste bucati pe aici ca sa aduc si eu un aport:



Cu sample luat de aici :



Foarte buna treaba facuta cu beatul asta.

Si inca o bucata facuta pentru nostalgicii dupa discuri cu povesti.Si asta are asa un vibe foarte misto.




Pe final, daca ajungeti vreunul cu lectura pana aici, e un album marfa cu un vibe pozitiv si optimist si e foarte ok de ascultat asa de relaxare.Pentru cine vrea gangstareala, droguri, pizde, noua ordine mondiala sau stiu eu ce bucati grele de under nu va stresati sa-l luati ca pierdeti timpul. Smile
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 38
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Norzeatic si Khidja – Aici Acum Empty Re: Norzeatic si Khidja – Aici Acum

Mesaj Scris de OZN Vin Sept 09, 2011 1:50 am

Nu suna rau, e relaxant.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Norzeatic si Khidja – Aici Acum Empty Re: Norzeatic si Khidja – Aici Acum

Mesaj Scris de Savaot Dum Apr 01, 2012 11:06 pm

E diferit intr-un mod pozitiv,feeling de vinil rupe good song & good vibes.
Ridicati o mana pentru Vexxat!
Savaot
Savaot
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 40
Reputatie : 61
Data de inscriere : 06/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Brasov

Sus In jos

Norzeatic si Khidja – Aici Acum Empty Re: Norzeatic si Khidja – Aici Acum

Mesaj Scris de Dust Sam Mai 05, 2012 10:30 pm

O bucata de pe noul album Norzeatic si Khidja (Caravana Am-Pm).

http://soundcloud.com/norzeatic-si-khidja
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 38
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Norzeatic si Khidja – Aici Acum Empty Re: Norzeatic si Khidja – Aici Acum

Mesaj Scris de Eladio Sam Mai 05, 2012 11:01 pm

Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

Norzeatic si Khidja – Aici Acum Empty Re: Norzeatic si Khidja – Aici Acum

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum