Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nedumeriri legate de limba română

+18
PiroTechnique
Khader
CreativeEgo
doctoru'
MarianS.
MarianS
Eladio
Static
Boka
.absint-TMT
Paranoic
Iahim Loig
Chokozaurus
OZN
INFECT!
darthedd77
MagicMan
WTSN
22 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 Empty Re: Nedumeriri legate de limba română

Mesaj Scris de scriitor Joi Apr 25, 2013 9:17 am

Pai tocmai asta e, ca si eu stiam tot "asaza" si e "deranjeaza" si plm ...

scriitor
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 739
Reputatie : 785
Data de inscriere : 09/03/2013

Sus In jos

Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 Empty Re: Nedumeriri legate de limba română

Mesaj Scris de CreativeEgo Joi Apr 25, 2013 12:31 pm

Nu e nicio enigmă, bre, sunt doar conjugări diferite pentru cuvinte diferite. Depinde de radicalul verbului. Există o regulă care spune că după -j şi -ş nu se pune -ea, ci doar -a. Numai că regula se aplică EXCLUSIV în interiorul cuvintelor (al rădăcinii). Atunci când adaugi conjugarea (deci adaugi ceva radicalului), poţi să pui şi -ea, cum e cazul lui deranjează, coafează.

- În cazul lui "aşază", radicalul este "aşaz", -ş- este în interiorul radicalului, deci se aplică regula şi nu ai voie să pui -ea.
- În cazul lui "deranjează", radicalul este "deranj", -j este la capătul radicalului, deci pentru ce vine după nu se aplică regula şi ai voie să pui -ea(ză).

Văd că-i mai greu de explicat decât de aplicat Smile) Pula mea, mai bine ţineţi minte. Very Happy

Edit pentru clarificare: deranjează este compus din radicalul deranj- + terminaţia -ează.
Aşază este compus din radicalul aşaz- + terminaţia . Nu este aş- + terminaţia -(e)ază.

Nu cred că pot explica mai clar de atât. Very Happy
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 Empty Re: Nedumeriri legate de limba română

Mesaj Scris de OZN Joi Apr 25, 2013 5:38 pm

OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 Empty Re: Nedumeriri legate de limba română

Mesaj Scris de MagicMan Dum Iun 02, 2013 1:03 pm

Cum e corect.. ei o sa ia sau ei or sa ia ?
Eu stiu ca viitorul popular se formeaza cu o, nu cu or. As dori si o explicatie daca se poate Smile

MagicMan
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 608
Reputatie : 673
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 29
Localizare : Campina

Sus In jos

Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 Empty Re: Nedumeriri legate de limba română

Mesaj Scris de Smythe Dum Iun 02, 2013 1:57 pm

prima varianta este corecta.
uite cand se foloseste "or": http://limba-romana.ucoz.ro/index/modul_prezumtiv/0-231
Smythe
Smythe
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 212
Reputatie : 230
Data de inscriere : 21/11/2012

Sus In jos

Nedumeriri legate de limba română - Pagina 3 Empty Re: Nedumeriri legate de limba română

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum