Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
Orase EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
Orase EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
Orase EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
Orase EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
Orase EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
Orase EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
Orase EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
Orase EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
Orase EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Orase

+14
GeSStapo
marmota
Nihat
saiy
scriitor
xtr3mu
Static
Iahim Loig
CreativeEgo
Boka
OZN
Eladio
darthedd77
MarianS
18 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mar Iun 04, 2013 10:09 am

Boka a scris:si daca pleci,coae,muta-te oriunde da nu in bucuresti...gasesti tu...constanta,timisoara,cluj,craiova,iasi,brasov,sibiu...unde vrei tu,dar nu in bucuresti...cel mai mult am stat 2 saptamani acolo si cand m-am intors in Craiova,am dormit in jur de 40 de ore in plm...

adevaru ca Bucurestiul nu e pentru oricine...
MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de darthedd77 Mar Iun 04, 2013 8:02 pm

Boka a scris:si daca pleci,coae,muta-te oriunde da nu in bucuresti

cam mult, chiar si din partea ta, bokanila,sa debitezi asemenea cacat si sa zici altora ca o ard in bashini. asa ie, bha, iahime. Sa nu vii la bucuresti, e de cacat. Te pishi ca-i cel mai mare centru universitar,cultural si economic din tara. vezi sa te muti in videle sau undeva, acolo se doarme mai mult. hai fraaa....

si ai grija nici sa nu tii cu Steaua. adica ori suntem frustrati ori nu mai suntem
darthedd77
darthedd77
I can help...but i won't!

Mesaje : 2310
Reputatie : 2431
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 37
Localizare : Labong City, Lebanon

http://www.brazzers.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de Eladio Mar Iun 04, 2013 8:28 pm

stai chill, că zice la mișto
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de OZN Mar Iun 04, 2013 11:15 pm

Bucurestiu chiar e mult mai alert decat toate.

Eladio, se vorbeste despre Craiova ca e locul 1 pe tara (daca excludem ajutorul primit de Steaua si de Dinamo).
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de Eladio Mier Iun 05, 2013 12:10 am

pe locul 1 la ce? la gogonele? când o să fie nevoie o să se vorbească, dar lasă tată băieții să se bucure de cupă
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mier Iun 05, 2013 1:43 am

la ce plm a fost craiova nr 1 vreodata ma? Smile)
MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de Boka Mier Iun 05, 2013 8:59 am

nr 1...nu,sunt multe mai tari...los angeles,miami,rio,buenos aires...sidney...uite,brasovu din ro...bucurestiu n-are nicio treaba,e mult sub ...sa fim seriosi Laughing daaaa,e misto,ca e centru universitar,cultural,artistic,media etc,e misto sa vii in vizita o data la cateva saptamani dar nu sa stai in mizeria,ingramadeala,galagia si poluarea aia...+preturi de cacat...decat bucuresti prefer ORICAND Tg-Jiul dar Iahime,du-te in bucuresti si fa-te stelist ca asa zic edd cu shumy...there is no other way! Eyekon sta in Bucuresti,si chiar intr-o zona destul de buna...intrebati-l ce parere are.
P.S🔛steaua trebuie retrogradata in urma deciziei cu cazu valiza...orice alta decizie ne trimite inapoi pe vremea lu ceasca
Boka
Boka
TaTy

Mesaje : 1467
Reputatie : 1534
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Tg-Jiu/Craiova

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mier Iun 05, 2013 10:04 am

Smile) da cois, e aglomerat si tu vrei sa fie 3 lei berea ... nasol...ok
gigi nu are nici o functie oficiala la steaua.
oricine e liber sa plece oriunde in UE, fara pasaport fara nimic, nu sta eyekon cu forta in bucuresti, poa sa stea in orase mult mai smechere, precum craiova, vaslui, tecuci, resita, orsova si alte localitati blocate in timp
da...si multi critica bucurestiul, in special cei care asteapa sambata dimineata in autogara la rahova sau in militari sa le vina borcanele cu ciorba...
MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de CreativeEgo Mier Iun 05, 2013 10:29 am

http://dilemaveche.ro/sectiune/ieri-vedere-azi/articol/noi-provincialii

Luăm foc în momentul în care sîntem numiţi în felul ăsta. Turbăm de nervi, ne umplem de spume şi vedem diferite culori intense în faţa ochilor. Miticii – cum le spun unii bucureştenilor – sau, mă rog, şmecherii de Bucureşti – cum le spun alţii – se tăvălesc pe jos de plăcere cînd asistă la vreo spargere de bubă, în care cîte un tip din provincie, cu pieptul umflat de patriotism local, se dezlănţuie la adresa monstruozităţii Capitalei. Cu cît e mai verde şi mai vîscos veninul la adresa zeflemelei centraliste, cu atît se lăţeşte pînă la urechi zîmbetul indulgent şi suveran al bucureşteanului. Şi e firesc să fie aşa. De cele mai multe ori, argumentaţia provincialului pierde orice legătură cu realitatea, cu umorul elementar, cu punctele cardinale şi cu orice simţ al măsurii. Frustrarea – perfect reală şi justificată, acumulată în ani grei – se transformă într-o orăcăială însoţită de gesticulaţii spasmodice. Adunăm gînduri grele în spinare, le cărăm cu efort şi gîfîială, iar cînd vine vremea să le deşertăm odată, nu le colectăm selectiv, ci le pocnim la nimereală, doar să scăpăm de presiunea lor. Am asistat la nenumărate dezlănţuiri ale compatrioţilor care demonizează – insist, deloc lipsiţi de motive – Capitala, centralismul bezmetic, zeflemeaua, aerul acela de ridicolă superioritate a locuitorului Capitalei. Dar dezlănţuirile astea sînt cel puţin la fel de ridicole ca obiectele demonizării, ca generalizarea oarbă, ca aceste eterne răzbunări şi supărări pe sat. Ca să nu mai amintesc de micile cochetării, chicoteli, oftaturi, dări de ochi peste cap, ziceri pe toate tonurile, care se sucesc în zona „Vai, dragă, am fost la Bucureşti două zile. Măi, crede-mă, te rog, o săptămînă mi-a trebuit să-mi revin! Mi-e o scîrbă de mizeria aia, ceva de nedescris, dar n-am de ales, trebuie să merg.“

Ăsta zici că l-a auzit pe Boka. Smile
Nu ştiu ce să zic, mie mi-a plăcut Bucureştiul din prima zi, şi-s chiar mai provincial decât Boka. Îmi place aglomeraţia, mă simt bine în gălăgie, viaţa e alertă, afli chestii înaintea altora din ţară, participi, te simţi băgat în seamă. Da, e mai plin de cocalari, de mizerie, de kitsch, de zgomot şi de poluare decât orice alt loc din ţară. Dar tot aici sunt şi cei mai mulţi intelectuali, cele mai multe evenimente culturale, cele mai tari concerte, viaţa e efervescentă şi te ţine în priză.
Dacă îţi place să trăieşti ca adormitu, cu mintea deconectată de la matrice şi corpul prăbuşit în pat ca o meduză pe plajă, provincia e de tine. Îţi iei Biblia şi te muţi undeva la ţară, ca Cedrea. Eu unul sunt sătul după 19 ani de stat în linişte şi plictiseală. Bateriile mele nu se încarcă la munte sau la mare, ci-n aglomeraţie şi zgomot.

Dar e posibil să fiu un exemplar defect. Very Happy
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mier Iun 05, 2013 10:34 am

altii prefera comunele cu tramvai
MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de Iahim Loig Mier Iun 05, 2013 11:01 am

Boka a scris:si daca pleci,coae,muta-te oriunde da nu in bucuresti..
Boka, in orice subiect in care poate fi implicat spiritul tau de oltean n-o sa fiu d-acord cu tine. Very Happy
Bucurestiu' e prima optiune [neam mare => mosteniri Smile) ]
Iahim Loig
Iahim Loig
Asta nu scrie cu mainile, scrie cu coaie!

Mesaje : 1364
Reputatie : 1442
Data de inscriere : 02/04/2011
Varsta : 25
Localizare : Isaralac

http://mikegiol.wordpress.com/

Sus In jos

Orase Empty Orase

Mesaj Scris de Static Mier Iun 05, 2013 11:06 am

Deviem cam mult, am putea sa facem un topic separat despre orase (plusuri, minusuri, plm). Sau il redenumim pe ala cu Craiova Smile
Static
Static
Admin

Mesaje : 5376
Reputatie : 5788
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Din Bv pana-n ma-ta

http://www.madoareinpula.ro

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de OZN Mier Iun 05, 2013 11:39 am

Am facut eu topic, ca ala pentru sport sa fie pentru sport.

Bucurestiu e smecher, ai ce face, sparti multi bani si pierzi mult timp. Dar uneori e prea mizerabil si inghesuit ca sa-ti fie pe plac, iar oamenii sunt de tot cacatul, de la taximetristi la cei care servesc o bere rece si sunt setati pe "mute".

De exemplu, in ardeal aia spun multumesc si la casa de marcat dupa ce platesti, in Bucuresti e clasica: "punguta?" si cam atat.

Aveti dreptate ca e centru ca e nu stiu cum si e, dar genereaza prea mult haos.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de xtr3mu Mier Iun 05, 2013 11:42 am

apropo de "punguta?" eu mereu ma amuz si le raspund "nu ascult manele multumesc" =))) bucurestiu e the shit gata cu vrajeala aici e tot ce trebuie si ce nu trebuie ... nu degeaba e capitala ... parerea mea
xtr3mu
xtr3mu
Fan FAQ crew, stiu ca esti si tu! / M-am cam luat cu battleu' si-s de_votat acu'!

Mesaje : 1380
Reputatie : 1504
Data de inscriere : 06/06/2010
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mier Iun 05, 2013 11:46 am

ce punguta fra?
MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de xtr3mu Mier Iun 05, 2013 11:50 am

la mega image (acolo stiu eu cel putin) ... mereu intreaba dupa ce pui cumparaturile ... "pun_guta?" ... get it?! Smile)
xtr3mu
xtr3mu
Fan FAQ crew, stiu ca esti si tu! / M-am cam luat cu battleu' si-s de_votat acu'!

Mesaje : 1380
Reputatie : 1504
Data de inscriere : 06/06/2010
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mier Iun 05, 2013 11:58 am

Smile) am intelessss

Nu stiu de unde va faceti voi cumparaturile, eu sunt absolut mereu salutat la casa de marcat si mi se ureaza o zi buna... nu mai zic ca aia de la kaufland ,saracii, tre sa te intrebe de fiecare data daca a fost totul ok...
Cu taximetristii nu stiu ce sa zic...cre ca te iau si dupa fata ca eu nu mi-am luat in viata mea teapa de la nici un taximetrist ( azi noapte m-am urcat la unu de la tess care avea 19.9 pe km, dar total constient de asta, ca era cel mai aproape de mine si eram prea obosit sa ma mai intereseze 5 lei in plus )
Cu mizeria la fel...acum sunt la munca... m-am tot uitat de cand am plecat de acasa sa vad hartii si jeg pe jos de acasa pana aici ...am reusit sa vad doar masinuta d'aia care spala strazile la coltul blocului la mine...
nu mai zic ca eu fac 15-20 de min pana la munca... si mai mult de 45 nu ai cum sa faci dintr-un colt in altul in Bucuresti daca te duce capu.
MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de OZN Mier Iun 05, 2013 12:04 pm

Du-te tu din Rahova pana-n Tei, asa de curiozitate sa vedem cat faci.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mier Iun 05, 2013 12:17 pm

maxiiiim 35-40 de min - la orice ora

MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de Boka Mier Iun 05, 2013 1:51 pm

bre creative...pai daca asa este...ti se pare ca mananc cacat?Nu,coae,exact asa s-a intamplat!Sidney e un oras cam la fel de mare dar diferenta e ca de la cer la pamant...da,in Sidney as locui...de Amsterdam sau Londra nu mai vorbesc,sunt...ani lumina peste bucuresti...in primu rand,bucurestenii au o problema cu masina...fiecare tre sa aiba masina ca daca nu,e jale pt ei...zicea un designer desta de orase ca bucurestenii sunt dependenti de masini...pai acolo sunt 3 milioane de oameni si vreo 4 milioane de masini in plm...in primu rand ar trebui descurajat traficu asta poluant,si incurajat ala mai ecologic...da,probabil mie imi place mai mult armonia decat haosul,aerul curat decat poluarea,etc.
Si inca un lucru...Shumy face 20 de minute pana la munca(cu bani pe transport,etc-probabil cu metroul)...eu fac 3,maaaaxim 5 minute,si ma deplasez moka.
Get it?Ideea e ca se pierde foarte mult timp si foarte multi bani.Si da,imi place si berea la 3 lei la draught la terasa,nu 6-7 lei cat e in bukale aceeasi bere,aceeasi calitate,da...plm...e fitza ca doar esti in bukale.CACAT!Faza cu orasele impietrite in timp e un mare bullshit...stati linistiti ca nu suntem deloc sedentari,avem si noi o gramada de activitati la fel ca voi.
Aaaaa,da...am avut ocazia sa lucrez acolo ca medic de familie(stagiar deocamdata) in aceleasi conditii ca si aici...ghici ce am ales Cool asta ca sa nu va mai aud ca frustrari,ca venin ca plm.
Iar faza aia cu oltenismele...pica din start,tocmai am recunoscut ca Brasovul e mai frumos decat Craiova.
Boka
Boka
TaTy

Mesaje : 1467
Reputatie : 1534
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Tg-Jiu/Craiova

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mier Iun 05, 2013 2:34 pm

pai faci mai putinnnn pentruuu ca estiiii mai aproapeee fraaaa Very Happy tinand cont de distanta pe care o parcurg pana la munca, e foarte foarte ok timpul petrecut pe drum.
nu comparam bro bucurestiul cu orasele enumerate de tine, din simplul motiv ca nu avem absolut nimic de comparat in romania cu tari precum anglia sau olanda.
am fost de curand in resita...sa ma bata mama de nu poti sa torni un film cu zombie acolo, la cat de trist si ponosit arata orasu ala. am fost acum 2 ani si in craiova ... jaleee jaleee
pai normal ca ai ales sa locuiesti acolo daca aveai aceleasi conditii financiare pentru ca acolo e viata mai ieftina
si nu stiam ca suntem asa avuti ca avem mai multe masini ca locuitori ( app cma intr-o luna imi iau si io masina ce plm Smile) ) ... nu cred ca sunt mai mult de 600-700k de masini inregistrate pe persoane fizice. Restu pana la 3 milioane sunt masini de firma si masini care tranziteaza capitala...pt ca..ghici de ce!? pentru ca aici vine lumea la studii/spital/ sa faca business
MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de scriitor Mier Iun 05, 2013 2:41 pm

Ego, unde ai stat 19 ani in liniste? Poate te-ai nascut intr-un sat de calugari si la 19 ani te-ai plictisit de ei si ai zis ca te faci ateu.

scriitor
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 739
Reputatie : 785
Data de inscriere : 09/03/2013

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de saiy Mier Iun 05, 2013 2:44 pm

stiu ca sunt off topic dar ma distreaza copios discutia asta.boka compara bucuresti cu sydney si schumy craiova cu tecuci DECI rezulta ca in curand o sa comparati tecuci cu sydney.astept continuarea cu nerabdare... bounce
saiy
saiy
Vorbim despre belele folosind belle-arte

Mesaje : 177
Reputatie : 217
Data de inscriere : 18/08/2010
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de MarianS Mier Iun 05, 2013 2:54 pm

pai si care e fra diferenta, in afara de accent? Very Happy
MarianS
MarianS
Titan din Dristor pe Calea Victoriei

Mesaje : 2007
Reputatie : 2088
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 34

http://www.2milioane.wordpress.com

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de Nihat Mier Iun 05, 2013 2:56 pm

"Esti Deceneu din Tecuci,sa te culci cu mata ba!"

Era mai rau daca era din Radauti.
Nihat
Nihat
Daca limita e cerul, eu-s deja cu capu'n nori

Mesaje : 3248
Reputatie : 3516
Data de inscriere : 02/11/2009
Varsta : 30
Localizare : Bucurăști

Sus In jos

Orase Empty Re: Orase

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum