Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

5 participanți

In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de date Mier Mar 23, 2011 3:59 pm

In primul primul rand , mersi inca o data tuturor celor care au completat.

In al doilea rand ,

Incepem cu ceva usurel , de citit dimineata la o cafea:
Un multilayered perceptron - 70% Training , 30% Test; 2 Hidden Layers , functia de activare am zis sigmoidala , functia layerului de iesire am zis de identitate , algoritmul de optimizare am zis Gradient Descent.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ce e interesant este faptul ca desi asa zisii neuronii astia au ajuns la sfarsit la solutia corecta , ei nu au putut sa explice eroare initiala ,deci practic ,pe limba romana: l-ati dat peste cap! Laughing Ce se intampla este ca practic el a inteles ca exista o usoara preferinta pt viitor (era si normal ,avand in vederea proportia de 60%-40% viitor-prezent din totalul esantionului) ,insa nu a putut sa inteleaga (app ,erorile sunt destul de mari) daca eroarea se datoreaza variabilei explicative sau reziduurilor. Am facut experimentul asta si cu 1 layer si cu diferite functii de activare ,iar rezultaltele au fost cel putin la fel de ciudate. Evident , o problema e si nr mic de date , probabil daca aveam 100.000 de inregistrari arata altfel , insa nah .. eu cred caci chiar si asa este imposibil pt calculator sa invete si sa prevada ce-o sa aleaga o persoana sau alta. e un sistem pur si simplu prea complicat, perturbantele sunt aleatorii si sincer, sunt imense.

Am si o curba logistica, rezultatele sunt similare:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Bun. Dupa asta , urmeaza ceva gen ziaristica , voi sari peste descriptivele populatiei, predau direct pentru forum , pentru cei care au completat:

Ceva in cifre (ATENTIE! asta nu inseamna in CIFRE , nu cred ca v-a mancat Aneka pe toti Smile )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ceva in litere:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




Daca m-am uitat eu bine ,cele mai bune scoruri le au: Choko ,OZN si Static. La o oarecare distanta e si Matrix pe acolo.

Faza este urmatoarea: se puncteaza congruenta cifre-litere. Teoria prospectului , forgetting curve si alte discutii de purtat la o bere sugereaza ca de fapt oamenii nu stiu ce vor si deciziile nu sunt logice deloc.


In cazul asta ,daca alegerea persoanei nu e consistenta cu sine insusi atunci fie:

a)Persoana interpreteaza diferit raspunsul cifre vs litere
b)Persoana chiar nu stie ce vrea, nu este sigura pe optiunea ei sau ii este greu sa se exprime

Desi probabil e o marja pt a) , e tot efectul lui b). Chiar daca intrebarile ar fi extrem de stupide - si bine ca sunt - daca criteriul de decizie ar fi perfect omogen matematic atunci n-am mai avea probleme.


O dovada ca nu este si practic o lectie pt viitorii profi dintre noi:


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Daca ar fi sa ne luam dupa modelul de rationalitate , toti ar trebui sa fie in prima grupa.
Dar nu sunt. Asta inseamna ca oamenii sunt diferiti ,au pareri si motivatii diferite si nu trebuie niciodata sa tratezi toata clasa ca un grup omogen , e o intreaga filozofie de segmentare a grupului de elevi (feel me?)


Mai mult de atat ,din ce-am vazut la majoritatea prietenilor mei, eu as zice in felul urmator:
grupa (1) - prez/max - hedonisti ,poate cinici, poate sangvini
grupa (2) - prez/min - sceptici , neincrezatori in viitor , poate depresivi
grupa (3) - viitor/max - increzatori, poate idealisti
grupa (4) - viitor/min - prudenti, poate realisti



Concluzia:
Doctorii astia psigologi din securitate au aterizat drept pedagogi in noua scoala. Ca sa acorde diploma de modul psiho-pdagogic ,incearca mai intai sa spele creierele cu retorici neo-hipioate ,unde trebuie sa le prezinti studii din care sa reiasa ca ei "au dreptate" si deci ei "iti sunt superiori". Da , suntem toti diferiti ,dar daca viitoare cand mai baga politistu asta tigan de sub mine manele ,tot ii bat in teava si ii fut vreo doua injuraturi de mama. Va incurajez si pe voi sa faceti la fel. Cu ocazia asta ati vazut si voi in ce consta in referat de grad. Gradele universitate trebuie luate in ras , statistica de asemenea.


Multumesc pt atentie si din nou , ms celor care au completat!
Astept reclamatii , sa-mi spuneti daca v-am nimerit sau nu.

Salutare!


Ultima editare efectuata de catre date in Vin Apr 01, 2011 7:47 pm, editata de 2 ori

date
Vorbim despre belele folosind belle-arte

Mesaje : 103
Reputatie : 130
Data de inscriere : 09/12/2010

Sus In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty Re: un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de darthedd77 Mier Mar 23, 2011 4:26 pm

apreciami-ai contributia Wink
darthedd77
darthedd77
I can help...but i won't!

Mesaje : 2310
Reputatie : 2431
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 37
Localizare : Labong City, Lebanon

http://www.brazzers.com

Sus In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty Re: un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de OZN Mier Mar 23, 2011 6:16 pm

Gata si eu.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty Re: un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de Static Mier Mar 23, 2011 6:49 pm

L-am completat dar in mintea mea raspunsurile au o semnificatie anume. Gen la prima intrebare din cele 15 minute am scris ca m-as uita la tablouri doar 8 pentru ca asa imi ramane timp si de-o tigara Smile

Am avut si eu un research de facut pentru licenta, dar nu mi-a trecut prin cap sa apelez la forum, ar fi fost o idee buna. Date, student la socio?
Static
Static
Admin

Mesaje : 5376
Reputatie : 5788
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Din Bv pana-n ma-ta

http://www.madoareinpula.ro

Sus In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty Re: un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de OZN Mier Mar 23, 2011 7:27 pm

Date fost student la ETTI. (ca am zis asta, ma astept la o avalansa de injurii Very Happy )


Acu' fiecare ce vrea sa faca in timpul ala, eu in 10 minute la prima, 5 minute pentru a ma aranja (pletele, itzarii, sosonii, d;astea)
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty Re: un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de date Vin Apr 01, 2011 9:02 pm

stii ce inseamna asta? iti zic eu: inseamna ca le trasmit sarcini electrice fetelor, iar baietilor , dupa blocuri , rand pe rand electrosocuri... aaaaHAAAAAAAAAAAAA , braaaap brap Smile

date
Vorbim despre belele folosind belle-arte

Mesaje : 103
Reputatie : 130
Data de inscriere : 09/12/2010

Sus In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty Re: un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de darthedd77 Sam Apr 02, 2011 12:27 am

ba,date. cat de antipatic mi-ai fost la inceput mult mai siNpatic ejt acu. sa te folosesti de forum sa-ti faci un proiect e ok si nu e de acuzat ,clar. sa expui si rezultatele e de apreciat,zic
ma bucur ca am putut sa te ajut,na!
darthedd77
darthedd77
I can help...but i won't!

Mesaje : 2310
Reputatie : 2431
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 37
Localizare : Labong City, Lebanon

http://www.brazzers.com

Sus In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty Re: un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de Nihat Sam Apr 02, 2011 12:51 am

Pfoa, si la testu asta am picat Laughing
Nihat
Nihat
Daca limita e cerul, eu-s deja cu capu'n nori

Mesaje : 3248
Reputatie : 3516
Data de inscriere : 02/11/2009
Varsta : 30
Localizare : Bucurăști

Sus In jos

un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire Empty Re: un pas mic pentru om , un pas mare pentru omenire

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum