Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
Remembrence.. EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
Remembrence.. EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
Remembrence.. EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
Remembrence.. EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
Remembrence.. EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
Remembrence.. EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
Remembrence.. EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
Remembrence.. EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
Remembrence.. EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Remembrence..

+6
HipSound
rEk
Matrix
Doe
2 ga
Hawk'
10 participanți

In jos

Remembrence.. Empty Remembrence..

Mesaj Scris de Hawk' Vin Apr 01, 2011 6:03 pm

Plang peretii,in jur ruine de speranta
Se cer evadari,singura usa n-are clanta
faianta jegoasa,picaturi de plumb
Am cel mai ieftin vis,nu gasesc ceva mai scump
Nu-i la pret corect,unde mi-e bucata?
Vreau sa fiu in prezent,da nu stiu care e data
E-o pata pe sol ceva zgarie timpanul
Cantaresc amnezia o echivalez cu gramul
Anul urmator e trait cu mult in urma
Tartor nelucid lumina gandului sugruma
Si-o asuma,dar nu po-a s-o intretina
Solitar,silentios mi-am facut planul de crima
Vreau sa-mi revin in fire ce se merita oare?
O treapta prafuita si-o ceata ametitoare
Sezlong in migrene,in gluga bate-o raza
Nu-i vreo croaziera larvo e ultima faza

Hmm un text ceva mai nou..astept parere..
Hawk'
Hawk'
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 17
Reputatie : 37
Data de inscriere : 01/04/2011
Varsta : 30
Localizare : Galati

https://www.youtube.com/hawkmc100

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de 2 ga Vin Apr 01, 2011 11:01 pm

Stii cuvinte frumoase, dar da-le si tu un sens. M-am gandit la toate metaforele posibile si nu iese nimic. E pur dadaism... E ok totusi... Da-i in continuare!
2 ga
2 ga
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 46
Reputatie : 66
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 114
Localizare : Regie

http://www.hiphopkulture.ro/forum

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Hawk' Sam Apr 02, 2011 12:44 pm

2 ga a scris:Stii cuvinte frumoase, dar da-le si tu un sens. M-am gandit la toate metaforele posibile si nu iese nimic. E pur dadaism... E ok totusi... Da-i in continuare!
Nu le-ai gasit tu un sens..nu inseamna ca nu exista..spre exemplu spune-mi ce nu ai inteles exact si eu iti explic.. Razz
Hawk'
Hawk'
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 17
Reputatie : 37
Data de inscriere : 01/04/2011
Varsta : 30
Localizare : Galati

https://www.youtube.com/hawkmc100

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Doe Sam Apr 02, 2011 4:46 pm

Nici eu nu prea am inteles exact ce ai vrut tu sa spui prin versurile astea.. Care e de fapt tema textului tau?
Doe
Doe
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 53
Reputatie : 75
Data de inscriere : 06/08/2010

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Matrix Sam Apr 02, 2011 7:20 pm

mda. "se merita" nu exista in limba romana. ai facut abuz de tot felul de... metafore, sa le numim asa si in afara de o nuanta de mister, textul nu ofera altceva. sau poate doar ne povestesti de senzatiile ultimului tau trip... se mai intampla si pe la altii Very Happy.

Matrix
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 649
Reputatie : 741
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de 2 ga Sam Apr 02, 2011 7:55 pm

Tocmai aici e problema... Nu trebuie sa explici ulterior ceea ce ai vrut sa spui... Trebuie sa te simta cineva, sa fie pe filmul tau... Deocamdata nu e nimeni...
2 ga
2 ga
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 46
Reputatie : 66
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 114
Localizare : Regie

http://www.hiphopkulture.ro/forum

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Doe Sam Apr 02, 2011 10:29 pm

Sau sa-l scrii incat sa-l inteleaga cineva Very Happy
Doe
Doe
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 53
Reputatie : 75
Data de inscriere : 06/08/2010

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de rEk Lun Apr 04, 2011 12:39 am

Sau poate asta e doar tripul lu` Hawk, nu putem intelege pentru ca "n-am fost acolo", dar totusi eu cred ca sunt doar franturi din viata/gandurile lui, ascunse printre metafore. Stilu` asta de a scrie asa "fara sens" este facut pentru a-i da cititorului sansa de a intelege ce vrea el din metafore, de exemplu eu prin "plang peretii" imi fuge mintea la graffiti, cand la "in jur ruine de sperante" ma gandesc la o viata plina de dorinte neimplinite, si pot continua tot asa. Partea interesanta la textele de genul asta e ca atunci cand le "descifrezi" dupa criteriile tale te vezi pe tine, lucrurile care le intelegi din dadaism(asta in cazul in care incerci sa intelegi dadaismul) sunt defapt franturi din tine, din persoana ta, din caracterul tau, din viata ta.
rEk
rEk
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 52
Reputatie : 70
Data de inscriere : 29/01/2011
Localizare : Bucuresti

http://10grame.wordpress.com/

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Hawk' Lun Apr 04, 2011 9:26 am

rEk a scris:Sau poate asta e doar tripul lu` Hawk, nu putem intelege pentru ca "n-am fost acolo", dar totusi eu cred ca sunt doar franturi din viata/gandurile lui, ascunse printre metafore. Stilu` asta de a scrie asa "fara sens" este facut pentru a-i da cititorului sansa de a intelege ce vrea el din metafore, de exemplu eu prin "plang peretii" imi fuge mintea la graffiti, cand la "in jur ruine de sperante" ma gandesc la o viata plina de dorinte neimplinite, si pot continua tot asa. Partea interesanta la textele de genul asta e ca atunci cand le "descifrezi" dupa criteriile tale te vezi pe tine, lucrurile care le intelegi din dadaism(asta in cazul in care incerci sa intelegi dadaismul) sunt defapt franturi din tine, din persoana ta, din caracterul tau, din viata ta.
Bingo..!
Hawk'
Hawk'
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 17
Reputatie : 37
Data de inscriere : 01/04/2011
Varsta : 30
Localizare : Galati

https://www.youtube.com/hawkmc100

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Doe Lun Apr 04, 2011 3:24 pm

@rEk: da. perfect de-acord. Dar totusi, la 17 ani sa ai starile astea? E cam ciudat.
Doe
Doe
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 53
Reputatie : 75
Data de inscriere : 06/08/2010

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de HipSound Lun Apr 04, 2011 8:13 pm

fratele meu ce sevraj ai avut ma Smile)
da-mi pe pm idu tau de mess Smile)
HipSound
HipSound
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 740
Reputatie : 854
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti / Calafat

http://cuartastheindian.blogspot.com

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de rEk Lun Apr 04, 2011 10:05 pm

Doe a scris:@rEk: da. perfect de-acord. Dar totusi, la 17 ani sa ai starile astea? E cam ciudat.

Crede-ma pe cuvant cand zic, in ziua de azi varsta e doar o cifra, societatea ne obliga sa ne maturizam prematur, si daca nu devenim "roboti" pentru ca refuzam sa acceptam tiparele impuse atunci suntem catalogati drept "diferiti", putem spune despre o persoana la 17 ani care scrie un text ca cel de mai sus ca e diferita, in sensul bun dupa parerea mea, daca n-ar fi oameni ca el/noi atunci n-ar mai fi oameni pe terra, ci simple papusi. Gj hawk
rEk
rEk
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 52
Reputatie : 70
Data de inscriere : 29/01/2011
Localizare : Bucuresti

http://10grame.wordpress.com/

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Doe Lun Apr 04, 2011 10:30 pm

You have a point, though. Dar totusi, cred ca e doar un trip al lui Smile)
Doe
Doe
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 53
Reputatie : 75
Data de inscriere : 06/08/2010

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de rEk Lun Apr 04, 2011 10:50 pm

Nu ai cum sa sti, deci ai dreptul sa crezi ce vrei, dar pentru mine "e doar un trip d-al lui" e doar o scuza care acopera frica de a da un sens textului dupa bunul tau plac.. poate e un trip, poate nu, poate au sens ascuns, poate sunt doar niste "corpuri goale" care asteapta ca tu sa le "imbraci" cum vrei, nu conteaza, incearca sa privesti textele de genul asta din mai multe unghiuri, joaca-te, exploreaza, pentru mine atribuirea sensului in nonsens mi se pare un exercitiu psihologic foarte bun de autocunoastere. Pace
rEk
rEk
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 52
Reputatie : 70
Data de inscriere : 29/01/2011
Localizare : Bucuresti

http://10grame.wordpress.com/

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Old Skull Mier Apr 06, 2011 10:28 am

Transpune o stare de spirit. Practic e felu in care Hawk vede lumea...sau o parte din ea in anumite zile. Parerea mea... oricum e material bun.
Old Skull
Old Skull
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 25
Reputatie : 38
Data de inscriere : 05/04/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de G-MONEY Joi Apr 07, 2011 11:33 am

ma ia groaza cand vad..generatia asta noua de "rapperi". Si ce ma lasa mut sunt cei care comenteaza si ii iau apararea.."artistului", ca domne e tripul omului, plm. Hawk, in PRIMUL rand cand postezi pe un forum, nu inseamna ca toti o sa cada in genunchi si sa creada ca esti un nou super mega artist. Iti zic eu, cat se poate de OBIECTIV: nu esti. Si nu o sa fi niciodata atata timp cat TU critici ascultatorul/cititorul. Oricine are dreptul sa-si spuna parerea, tu nu ai cum sa spui: ba, sunteti voi fraieri si nu intelegeti ce spun. Daca vrei sa intelegi DOAR TU ce scrii, atunci nu mai posta, si pastreaza doar pentru tine. Vad ca in ultima vreme, oricine posteaza aici se crede cel putin un mic Deceneu sau Doc. Si cand ma uit ca aveti doar 17-18 ani si tot voi guitati ca nu inteleg ceilalti "operele" voastre, ma apuca groaza ce o sa se aleaga de hip-hop-ul din Romania. Injura-ma, fa ce vrei, dar asta nu schimba cu nimic asa zisul tau trip neinteles de nimeni. Wink
G-MONEY
G-MONEY
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 83
Reputatie : 98
Data de inscriere : 13/03/2011
Varsta : 40

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de rEk Joi Apr 07, 2011 12:45 pm

Te-ai gandit mult pana sa scrii asta?
Se pare ca Fratelenord si Kazi Ploaie ti-au cam dat la muie, avand in vedere ca au reusit sa ajunga sus contrar a ceea ce aberezi tu acolo, dar presupun ca la tine hip-hopul a fost este si tre` sa ramana o ghengstereala idioata cu tente de genu "yo banii mei, va sparg va distrug, am femei". Daca esti prea lenes sa citesti posturile anterioare sau esti prea prost sa intelegi textul, nu e vina noastra, dar nu veni aici sa arunci cu namol in stanga si-n dreapta doar ca nu te intelegi bine cu stilu asta.
Si te rog, nu mai compara suprarealismul/dadaismul cu Doc sau Deceneu, in ochii mei Doc s-a prostituat si Deceneu e stilul vechi, acum e nevoie de ceva nou, tu, "batrane", daca nu-ti convine ca se apropie noul val, atunci continua sa asculti Doc, care cat de curand va canta dance. Eu/Noi scriem ce vrea pula noastra, un hater ca tine nu ne va opri:) Succesuri!
rEk
rEk
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 52
Reputatie : 70
Data de inscriere : 29/01/2011
Localizare : Bucuresti

http://10grame.wordpress.com/

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de PiroTechnique Joi Apr 07, 2011 12:53 pm

nici bacovia nu are atatea comentarii ... scuze hwk ca sunt oftopic dar asta cu doc si curvit si dance si g-money cu ganxsta .... rek nu ai nimerit niciuna!
PiroTechnique
PiroTechnique
Nu am rang personalizat!

Mesaje : 1371
Reputatie : 1445
Data de inscriere : 22/03/2011
Varsta : 35
Localizare : 127.0.0.1 [Unde totu-i verde si frumos]

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de rEk Joi Apr 07, 2011 1:05 pm

Eh, atunci mai incerc.

Offtopic: Doc in trecut - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Doc in prezent - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
rEk
rEk
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 52
Reputatie : 70
Data de inscriere : 29/01/2011
Localizare : Bucuresti

http://10grame.wordpress.com/

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de PiroTechnique Joi Apr 07, 2011 1:17 pm

sa nu ai cumva impresia ca daca nu mai continui discutia din respect pt topic inseamna ca m-a convins a " a 2'a incercare " dar totusi: stai linistit ca ascult doc de cand a inceput aproape si inafara ca se schimba timpurile, stilurile si bineinteles nu poate sa scoata si aceleasi melodii mereu, e cat se poate de necomercial doc si nici nu tinde deloc spre alte genuri muzicale. Cat despre al 2'a link cred ca stii f bine ca era un free care urma sa il pune pe facebook pt fanii lui, cam asta era ideea cu aceasta melodie, nu e o melodie ce se vrea a schimba mentalitati.... dar daca tot a primit oferta sa apara pe compilatie dc nuh?
de acu hai sa vb pe privat daca vrei sa continuam ca imi displace total sa intoxic topicurile cu kkturi de genu e ca mine e ca tine, eu stiu mai bine tu stii mai prost
salut!
PiroTechnique
PiroTechnique
Nu am rang personalizat!

Mesaje : 1371
Reputatie : 1445
Data de inscriere : 22/03/2011
Varsta : 35
Localizare : 127.0.0.1 [Unde totu-i verde si frumos]

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de darthedd77 Joi Apr 07, 2011 1:30 pm

rEk a scris:
Si te rog, nu mai compara suprarealismul/dadaismul cu Doc sau Deceneu, in ochii mei Doc s-a prostituat si Deceneu e stilul vechi, acum e nevoie de ceva nou, tu, "batrane", daca nu-ti convine ca se apropie noul val, atunci continua sa asculti Doc, care cat de curand va canta dance. Eu/Noi scriem ce vrea pula noastra, un hater ca tine nu ne va opri:)

da valu asta nou despre care manaci ca scrii e cam plin de pietris si nisip la pula. in rest, o sa ascult Doc si cand o sa faca dance, daca o va face bine. Si app de Deceneu: "faceau hip hop da' scoteau mesageria" Te regasesti?!
darthedd77
darthedd77
I can help...but i won't!

Mesaje : 2310
Reputatie : 2431
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 37
Localizare : Labong City, Lebanon

http://www.brazzers.com

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Hawk' Joi Apr 07, 2011 1:43 pm

G-MONEY a scris:ma ia groaza cand vad..generatia asta noua de "rapperi". Si ce ma lasa mut sunt cei care comenteaza si ii iau apararea.."artistului", ca domne e tripul omului, plm. Hawk, in PRIMUL rand cand postezi pe un forum, nu inseamna ca toti o sa cada in genunchi si sa creada ca esti un nou super mega artist. Iti zic eu, cat se poate de OBIECTIV: nu esti. Si nu o sa fi niciodata atata timp cat TU critici ascultatorul/cititorul. Oricine are dreptul sa-si spuna parerea, tu nu ai cum sa spui: ba, sunteti voi fraieri si nu intelegeti ce spun. Daca vrei sa intelegi DOAR TU ce scrii, atunci nu mai posta, si pastreaza doar pentru tine. Vad ca in ultima vreme, oricine posteaza aici se crede cel putin un mic Deceneu sau Doc. Si cand ma uit ca aveti doar 17-18 ani si tot voi guitati ca nu inteleg ceilalti "operele" voastre, ma apuca groaza ce o sa se aleaga de hip-hop-ul din Romania. Injura-ma, fa ce vrei, dar asta nu schimba cu nimic asa zisul tau trip neinteles de nimeni. Wink
decat sa mananci cacat..mai bine taci..oricum aberezi intruna..te rog prieteneste de acum cand postez ceva..TACI.. Razz
Hawk'
Hawk'
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 17
Reputatie : 37
Data de inscriere : 01/04/2011
Varsta : 30
Localizare : Galati

https://www.youtube.com/hawkmc100

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de rEk Joi Apr 07, 2011 1:53 pm

Nu-mi bat capu` cu voi, sincer.
rEk
rEk
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 52
Reputatie : 70
Data de inscriere : 29/01/2011
Localizare : Bucuresti

http://10grame.wordpress.com/

Sus In jos

Remembrence.. Empty Re: Remembrence..

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum