Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
home studio EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
home studio EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
home studio EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
home studio EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
home studio EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
home studio EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
home studio EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
home studio EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
home studio EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

home studio

+19
Dust
sniker
Iahim Loig
koulipak
Dext3r
Nihat
Alter-Ego
'Reea
po-leac
PiroTechnique
Duhu
Eladio
Boka
Phlegm Man
oVi
INFECT!
Static
OZN
xepa
23 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

home studio Empty home studio

Mesaj Scris de xepa Mar Iul 26, 2011 12:04 pm

Salut!
Ca multi altii si eu fac rime,o pasiune de pe la 13 ani cand ascultam SUTA in boxa la casetofon.Stilul de viata romanesc impreuna cu mentalitatea obosita ne spulbera de cele mai multe ori visele si ne forteaza sa ne adaptam si sa improvizam.

Ca orice MC ce vrea sa se faca auzit fac rime,caut un negativ si ajung la un punt in care sunt satisfacut de rezultat.

Nu imi permit sa inregistrez la un studio,nu am nici banii necesari plus ca sunt 100% ca din hip hop nu se fac bani deci ar fi resurse aruncate in vant + stres asa ca am decis sa fac un home studio modest.

Am rasfoit pe net dupa informatii si am primit tot felul de pareri,acum incepe provocarea,cu un buget de 800 lei sa vedem ce home studio iese.

Daca ar fi 10 insi ca mine ar iesi un studio profesionist (cred),poate doar 5,dar una peste alta sa vedem cine cu ce inregistreaza/lucreaza si ce rezultate are.

Cam asta e pe lista mea pana acum:microfon behringer b-1 337 lei,mixer behringer xenyxx 802 229 lei,interfata audio uca222 116 lei ,si niste casti undeva la 130 ron,restu e cablaraia care ajunge si aia la 50-100 ron
Majoritatea spun ca firma behringer este slaba (chinezari) si ca un mic bun incepe de la un AT2020 (540 ron) vreau sa stiu/aud de la cineva care chear a folosit aceste "scule".

Sorry de post lung,sper ca am nimerit bine Smile.

xepa
xepa
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 14
Reputatie : 17
Data de inscriere : 26/07/2011
Varsta : 39

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de OZN Mar Iul 26, 2011 12:11 pm

Un studio profesionist costa foarte mult, daca ai locatia sub proprietate, mai scad cheltuielile.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de xepa Mar Iul 26, 2011 12:24 pm

Ai dreptate,dar cred ca este posibil.
Hai sa incepem prin a descrie aceasta "locatie" .Poate fi un apartament,o casa,o boxa?daca da atunci este vorba de 400ron pe luna in cel mai rau caz,
daca ne gandim bine parazitii au inregistrat prima piesa in baie deci... se poate.
(paturi pe pereti,pop filter facut de tine,etc)
Dar sa vedem cam de la ce scule pleaca un studio modest care poate produce un sunet de calitate.
Un alt exemplu ar fi cei de la wu tang clan,9 insi si uite ca au ajuns cea mai tare trupa de rap din lume,deci fara sacrificii nu putem progresa.
xepa
xepa
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 14
Reputatie : 17
Data de inscriere : 26/07/2011
Varsta : 39

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de OZN Mar Iul 26, 2011 1:08 pm

Si tu ce idei ai? Sa facem o coalitie aici, si sa facem studio?
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Static Mar Iul 26, 2011 1:08 pm

Pai ca sa-ti faci un studio semi-profi ai nevoie de monitoare pentru studio, care costa de la 5-6 milioane in sus. Dup-aia ai nevoie de un mixer care e mai scump...desi la un home studio daca ai niste programe smechere, plugin-uri, cacaturi....banuiesc ca poti sa renunti la mixer. Si bineinteles un computer bun, ca sa nu ti se sacadeze nimic, unele programe au cerinte destul de mari.

Am vazut un studio semi-profesional dragut facut intr-o camara Smile Niste baieti din Hunedoara au improvizat un studio intr-o uscatorie, noi vroiam sa ne facem intr-un beci, deci solutii exista, iti trebuie doar un spatiu mic, dar sa fie al tau. Nu mi se pare o varianta ok asta cu chiria, sa zicem ca gasesti o garsoniera cu 100 euro/luna...cu banii pe care ii dai in 6 luni poti sa-ti improvizezi un mini-studio decent.

Parazitii au inregistrat prima strofa in baie, dar acum n-ar asculta nimeni o piesa la calitatea aia.

Oricum eu sunt de parere ca n-are rost sa investesti prea mult in studio doar pentru tine. Daca vrei sa faci bani din asta, din inregistrari, inchirieri, e o chestie...desi acum e plin de studio-uri peste tot, in care s-au bagat mii de euro si au ingineri de sunet profi.
Static
Static
Admin

Mesaje : 5376
Reputatie : 5788
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Din Bv pana-n ma-ta

http://www.madoareinpula.ro

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de xepa Mar Iul 26, 2011 1:36 pm

Mind Control a scris:Si tu ce idei ai? Sa facem o coalitie aici, si sa facem studio?

Nu.
Idea era ce poti face cu 800 lei cand vine vb de home studio,cam ce e mai indicat(firme,modele...).De exemplu un link la melodie si ce ai folosit:mic usb,mixer,ce softuri etc.


Sa zicem ca pana acum ai folosit un mic pe usb si vrei sa treci la urmatorul nivel,faci hip hop de placere acasa.....

Sau in cazul in care e vb de 3-4-7 insi cu 5-600 lei fiecare dak ar iesi un studio profesional deci sa zicem ca aduni 1000 euro.

Tu cu ce inregistrezi?


xepa
xepa
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 14
Reputatie : 17
Data de inscriere : 26/07/2011
Varsta : 39

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de INFECT! Mar Iul 26, 2011 2:20 pm

Salut xepa , eu inregistrez acasa de 3 ani.Nu am avut bani de studio din motive persoanel si in plus nici nu prea am bani de cheltuieli,in fine.Eu acum incerc sa inchiriez un apartament cu 2-3 prieteni si ca sa acoperim din cost-uri,camerele pe care o sa le folosim trebuie sa le acoperim cu cartoane in care se baga oule , pentru ca asa facem camere anti-fon (sau cv de genu').
Am 2 calculatoare si un laptop , deci nu cred ca monitoarele sunt o problema , in plus ..."sculele" profesionale de care ai nevoie costa destul de mult dar depinde de ce alegi.Daca ai o anumita experienta cu programele "bune" de inregistrat atunci poti face ceva ca lumea.Pe mine m-ar interesa chestia asta cu mai multi insi sa puna bani si sa faca ceva dar faza e ca eu momentan nu sunt in tara , deci nu prea exista sanse de "collabo".Cumpara-ti niste echipemente "medium" daca nu ai bani de profesionale si tot te vei descurca , trebuie doar sa fii atent la detalii si sa ai un pic de cerebel ca sa improvizezi cu niste idei.Bafta cu proiectele !
INFECT!
INFECT!
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1307
Reputatie : 1542
Data de inscriere : 09/05/2011
Localizare : Roma

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de OZN Mar Iul 26, 2011 2:56 pm

Sonatu ar trebui sa vina sa confirme ca nu e o alegere buna sa inchiriezi, fiindca trebuie sa bagi bani multi doar in chirie si intretinere, nu stiu daca acoperiti bugetul, iar de scos, totul tine spre zero

Xepa, eu daca e sa inregistrez trag acasa, nu vreau sa am faima si nu stiu ce sound, fiindca eu cred ca daca tu dai versuri ok si te tii pe beat, e demn.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de xepa Mar Iul 26, 2011 3:27 pm

Pai eu ma gandesc daca esti 4-5 insi cat vine pe luna 50 lei de caciula la o garsoniera,ce mare achzitie faci cu bani aia?Da faci ce vrei cand vrei,acasa intervin pera multe chestii.Si personal nu prea ma satisface idea de a sta singur in fata PC ului si a face muzica "hip hopul a plecat din strada" ,am fost cam toata europa asta si am vaz de ex in spania se strang MC i se face un battle se distreaza lumea,aia e "miscarea".Nu poti face hip hop cu melodi in care canti despre tine,toti fac asta: e greu valeu si...plang pe acolo,lipsa de flow,calitatea sunetului varza....

Nici eu nu ma arunc orbeste cu idea ca o sa ma imbogatesc sau o sa fiu urmatorul Puya....dar totusi,traim in 2011 orice e posibil Smile.
Am cam sarit de topic,scuze,o s ama duc la un studio sa vorbesc cu un inginer de sunet sa vad ce recomanda de bani astia.

Pace!
xepa
xepa
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 14
Reputatie : 17
Data de inscriere : 26/07/2011
Varsta : 39

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de OZN Mar Iul 26, 2011 3:49 pm

Depinde si de unde esti. Vorbesti de miscarea asta, pai hai sa vedem pe cine tine odd-ul pe mess, eu unul m-as baga (doar sa am timp). Nu trebuie sa ai nu stiu ce scule pentru a o arde frumos, e mai tare as te strangi la o scara ceva, cu o bere si sa bagi acolo, voie buna, important e sa ai cu cine.

Eu de exemplu pot sa bag freestyle foarte bine cand merg cu trenu / masina.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de xepa Mar Iul 26, 2011 3:53 pm

sunt din Tulcea da promit ca ma mut!
xepa
xepa
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 14
Reputatie : 17
Data de inscriere : 26/07/2011
Varsta : 39

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de OZN Mar Iul 26, 2011 3:54 pm

Daca faci studio in Tulcea, e slaba miscarea.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de xepa Mar Iul 26, 2011 4:18 pm

E varza aicea stiu Smile dc crezi ca ma agit,asta ma si ambitionat sincer,astia varza pe aicea fac orasu de kkt.
Dar sa nu subestimam,sunt si oameni de aici care au reusit,un exemplu ar fi FANAS daca ai auzit de el.
O sa vad eu ce scule iau,800 lei pana la urma nu e mare lucru,am pierdut eu 1500 euro cand am avut apartamentu spart si nu am plans.....
Ca faza asta cu battle in text nus nu are nici un farmec,cand iau ce trebe fac battle cu oricine,punem pe utube Smile fun sh1t
xepa
xepa
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 14
Reputatie : 17
Data de inscriere : 26/07/2011
Varsta : 39

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de OZN Mar Iul 26, 2011 4:21 pm

Ziceam de freestyle pe loc, dar sa nu tastam, doar disctaum.

Am auzit de Fanas. Daca ai un calculator bun, ia-ti un mixer si un mic si distractie placuta.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Static Mar Iul 26, 2011 9:43 pm

blowmyskill a scris:Am 2 calculatoare si un laptop , deci nu cred ca monitoarele sunt o problema

Monitoarele de studio sunt boxe speciale pentru monitorizarea sunetului, n-au treaba cu monitoarele propriu-zise.

PS: E misto in Tulcea, am fost de 3 ori dar cam plictiseala.
Static
Static
Admin

Mesaje : 5376
Reputatie : 5788
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Din Bv pana-n ma-ta

http://www.madoareinpula.ro

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de xepa Mier Iul 27, 2011 6:58 pm

Nu pot sa ma hotarasc ce casti sa cumpar bp,de dj de care plm is bune pt inregistrat?
xepa
xepa
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 14
Reputatie : 17
Data de inscriere : 26/07/2011
Varsta : 39

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de oVi Mier Iul 27, 2011 10:16 pm

oVi
oVi
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 471
Reputatie : 518
Data de inscriere : 05/01/2011
Varsta : 27
Localizare : Pă Zonă

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de INFECT! Joi Iul 28, 2011 1:01 pm

Static a scris:
blowmyskill a scris:Am 2 calculatoare si un laptop , deci nu cred ca monitoarele sunt o problema

Monitoarele de studio sunt boxe speciale pentru monitorizarea sunetului, n-au treaba cu monitoarele propriu-zise.

PS: E misto in Tulcea, am fost de 3 ori dar cam plictiseala.

Devine totul mai usor cu niste monitoare "propriu-zise" in plus.Nu prea am avut tangeta cu studiourile in ultimul timp.In general..peste tot e plictiseala,de asta ar trebui sa facem si noi cate ceva in fata blocului ca sa mai diminuam din peisajul asta ..trist.
INFECT!
INFECT!
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1307
Reputatie : 1542
Data de inscriere : 09/05/2011
Localizare : Roma

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de xepa Joi Iul 28, 2011 2:25 pm

Am testat,orice boxe stereo merg bine daca au un reglaj de bas,medii,inalte.Home cinema alea 5.1 sau 7.1 ieftine alea sunt cele mai naspa daca nu ai o placa de sunet corespunzatoare.
Monitoare de studio gasesti si la 200 lei da nus cat se merita,am mai vazut si boxele alea de picap daca va uitati la videoclipul parazitii In focuri le au acolo sus undeva.
Eu am casti de dj care dau un raspuns clar fara boost la nik sunt ok dar scapa prea mult sunet din ele si nu merg la inregistrat voce,se aude din casti in microfon si iese naspa.inca ma documentez de niste casti inchise,decente pt inregistrat.
Din ce am citit pana acum am dedus ca la un setup ieftin microfonu devine cea mai importanta componenta,am vaz ca majoritatea folosesc behringer c1 varianta usb dar sincer nu imi place cum suna,trebuie sa la ai cu programele de editat ca sa scoti ceva bun din mike ala.
Acuma am bunghea pe studio projects b1,se pare ca ala e folosit cu rezultate bune pt rap si nu costa cehar exagerat de mult.
xepa
xepa
Dupa profil tu esti doar un alt copil

Mesaje : 14
Reputatie : 17
Data de inscriere : 26/07/2011
Varsta : 39

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Phlegm Man Sam Apr 14, 2012 9:38 am

Ce-mi recomandati si mie? Un Behringer C1-U sau un Samson C01U?
Phlegm Man
Phlegm Man
Sunt carnivor, musc din tine, mestec si scuip rime!

Mesaje : 831
Reputatie : 974
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 31
Localizare : Earth

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Boka Sam Apr 14, 2012 5:12 pm

hmmm...intrebati-l pe verbrecher ca ala e nebun cu ale monitoare...unde trag eu la Casa de Conspiratii,in Craiova,oamenii au luat un sifonier,,i-au deschis usile,l-au antifonat cu burete(cu tot cu usi),in partea de sus au pus un carton antifonat,de asemenea,cu o sina pe partea externa si dinspre exterior,de care este legata o perdea de catifea.Cartonul a fost batut in pioneze pe muchiile usilor si...voila camera de voce.In rest au un mic audio tehnica at2020-150 ron de pe Craiova forum,niste casti philips-40 ron din Real,si un mixer Behringer Xenix...nu mai stiu cum....de la defunctul Mask Records(de aia Tonaju trage moka Cool ).Deci nu te poate duce la prea mult un studio desta...la Baruh acasa(unde am tras majoritatea bucatilor pe Avangarda),nici nu cred ca are rost sa mai spun...conteaza si cine mixeaza, masterizeaza,etc...
Boka
Boka
TaTy

Mesaje : 1467
Reputatie : 1534
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Tg-Jiu/Craiova

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Eladio Mier Apr 25, 2012 1:37 pm

Suna mai bine Ciuraru în 1995 decât mc-ii din 2012 care trag acasă...
Ascultă Ciuraru – Ce primejdie!? (1995) pe http://www.hiphopdinromania.org/2012/04/ciuraru-ce-primejdie-1995.html
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Boka Mier Apr 25, 2012 11:21 pm

nu imi spune ca vorbesti serios Laughing ala zici ca trage pe o salupa din mijlocul Pacificului pe furtuna sau direct de pe placa de surf cand escaladeaza valurile din noua zeelanda Laughing
Boka
Boka
TaTy

Mesaje : 1467
Reputatie : 1534
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Tg-Jiu/Craiova

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Eladio Mier Apr 25, 2012 11:25 pm

95...
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Boka Joi Apr 26, 2012 12:45 am

clar.sa vezi cum suna si deliktu pe caseta...
Boka
Boka
TaTy

Mesaje : 1467
Reputatie : 1534
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Tg-Jiu/Craiova

Sus In jos

home studio Empty Re: home studio

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum