Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
Battle Academy 101 EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
Battle Academy 101 EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
Battle Academy 101 EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
Battle Academy 101 EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
Battle Academy 101 EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
Battle Academy 101 EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
Battle Academy 101 EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
Battle Academy 101 EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
Battle Academy 101 EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Battle Academy 101

2 participanți

In jos

Battle Academy 101 Empty Battle Academy 101

Mesaj Scris de Vizitato Lun Oct 26, 2009 6:28 pm

Candva, forumurile cheloo si hhinc erau cele mai bune din tara in materie de NetCeeing. Din pacate ambele au murit si din oamenii care le frecventau mai sunt prea putini care continua chestia asta, NetCeeing-ul.
Probabil nu sunt cel mai in masura sa dau sfaturi despre cum ar trebui sa se desfasoare un battle sau ce ar trebui folosit intr-un battle, insa se pare ca sunt singurul care se coboara la acest nivel.
Cand ne gandim la oameni precum Geni, NoMo, glugah, Ldoc, CreTzu si multi altii, ne dam seama ca de fapt toti suntem foarte mici si mai avem de muncit sa ajungem acolo sus…
De obicei se recomanda citirea arhivei de battle-uri inainte de a da primul battle, insa prea putini sunt cei care citesc arhiva si si mai putini sunt cei care din multele battle-uri din arhiva nimeresc 2 sau maxim 3 battle-uri foarte bune din care au cate ceva de invatat!
Acest topic nu este pentru a va scuti de citirea arhivei, ci chiar recomand acest lucru, insa pentru cei care nu au chef e numai bun!
Pentru a face thread-ul asta a trebuit sa citesc toata arhiva (am sarit peste foarte putine battle-uri) si trebuie sa marturisesc ca unele versuri m-au impresionat, la altele am ras si tot asa… Deci nu aveti ce pierde daca o cititi.
Am observat ca NC-ii din noul val au impresia ca sunt foarte buni si intra pe site si la primul lor post arunca o provocare: “Care ‘d-a’ cu mine ‘cas’ cel mai cel mai dintre cei mai cei mai si nu ‘a-m’ adversar in univer-s”. Pe langa faptul ca nu stiu sa scrie, dupa ce deschid topic-ul arata cat de penibili sunt si in versuri…
Din pacate la aparitia acestor oameni, nu mai dau battle multi oameni cu potential si au iesit din domeniu si oameni foarte buni, si aici i-as mentiona pe: Freaku si pe Marele_Alb.
Primul battle se incepe dupa ce se citesc cel putin 10 battle-uri ale altora mai buni… se incepe cu capul in pamant atata timp cat valoarea celui care provoaca nu este una demonstrata... Ideea nu e aceea sa urci in CONTOR si sa ai cat mai multe battle-uri castigate sau pierdute… Ideea e atat sa te distrezi, dar sa fii si bun si sa nu se plictiseasca lumea cand citeste ceva scris de tine…


Cum se da un battle???

In general un om care stie sa voteze puncteaza urmatoarele elemente dintr-un battle: Punchline-urile, personalele, tehnica, metrica, umorul, contrele si nu in ultimul rand wordplay-urile.
Niciodata nu e bine sa te axezi doar pe un element dintre acestea. E bine sa ai o runda complexa.
Am intalnit, si chiar am patit, sa dau o runda tehnica, plina de jocuri de cuvinte, o metrica buna, agresiva, iar adversarul sa vina cu o caterinca lejera si sa pierd… Pana la urma scopul unui battle este sa iti faci adversarul de cacat…
Insa de mentionat e ca umorul nu e suficient, ca degeaba ai o runda care provoaca rasete dar e imprastiata si nu e deloc la subiect, iar adversarul e unul pe masura…
Nu o sa pun aici versuri d-ale mele pentru ca nu-mi place sa ma dau exemplu… Cine vrea sa vada ceva scris de mine ma gaseste pe la arhiva!

Ce sa nu faci intr-un battle:
Intr-un battle e frumos ca cei doi combatanti sa pastreze linistea pana la sfarsitul votarii, chiar daca uneori e greu sa te abtii… E enervant sa comentezi intre runde si battle-ul e greu de citit… Am citit battle-uri de 2 runde care incepeau pe prima pagina si se terminau pe a doua…
De asemenea mai e enervant sa comentezi voturile (am spus-o si pe asta…)… Fiecare e cu gusturile lui… Nu te poti caca in gusturile omului… Daca vrei sa voteze cineva anume spune-o de la inceput… daca vrei sa anulezi ceva, trebuie sa ai un motiv intemeiat…
Intr-un battle e enervant sa injuri, prea multa pizda intr-un battle chiar e daunatoare… Daca tot folosesti cuvinte obscene, fa-o subtil… vezi LDOC!
Si cel mai important e sa evitati dumele fumate... NU se vor mai puncta...


Punch-uri

Punchline-ul este cel mai important element din battle!!! Punch-ul este o duma subtila, de obicei trebuie sa ai o atitudine agresiva cand dai un punch si sa il pui in evidenta printr-un wordplay tare… de preferat e sa lovesti atat de bine incat adversarul sa nu ti-l poata intoarce.
De obicei punch-ul consta intr-un bar (2 versuri) care lovesc foarte bine si este cu atat mai bine punctat daca lovesc ambele versuri.
Exemple:

1kNk a scris:1. avid de vid te divid ca pe Goliath David esti mare si prost eu prosper
intre doua versuri de ale mele te simti ca o felie de paine in toaster
- 1kNk --- blink vs. 1kNk
--- aici e genul de punch in care iti lovesti adversarul in ambele versuri si il tratezi cu o atidudine de superioritate. Primul vers e unul complex, iar in al doilea e punch-ul mai puternic. De mentionat e ca tot timpul al doilea vers e mai de efect… e cel care ramane in minte

glugah a scris:2. daca scoti ideile cand te taie cacarea crezi ca sunt brici
cand ma cac,tu sa scoti limba,ca eu iti scot limbrici
- glugah --- Twisted vs. Glugah
--- n-as putea spune ca este un punch pe gustul meu atata timp cat este vorba de un “cacat pe limba” insa este un punch foarte tare, sadic si scarbos (‘te dreq glugah Smile) care are o buna priza la public daca e bine formulat.

LDoc a scris:3. Ai auzit de Venus? Cred ca ai accesat netul cautand un munte
E normal, ai avut o p***a doar sub forma unei rani deschise-n frunte
- Ldoc --- MCBecks vs. Ldoc
--- Cuvinte cheie: Venus - Munte… Pizda - Rana deschisa… In primul vers de aici e un mod foarte subtil de a-ti face adversarul prost si are o continuitate buna in al doilea, unde e un punch agresiv…

superE a scris:4. La fel ca Jack, pot sa te umilesc, tu o sa crezi c-a fost complot,
Acum ma duc sa joc un Counter, nu-mi faci si mie un bot?
- superE --- MCBecks vs. superE
--- genul de punch in care primul vers nu loveste, se numeste vers pregatitor, dar al doilea vers e unul foarte de efect, si asta conteaza mult… Counter – bot… Asa se da o muie foarte subtila adversarului… (a se observa: Jack, pot… Jackpot…)

Magnifi_Q a scris:5. Asculta bine, nu potzi ajunge-n top daca peste inteligenta faci saltu
Si mai ales daca te culci noaptea la unu, dar te trezesti dimneata la altu
- Magnifi_Q --- Magnifi_Q vs. ZC
--- am citit foarte multe versuri de la incepatori in care spun despre adversar ca e ‘gay’… Aici e un bar de nota 10 care arata cum se face acest lucru, desi si aici e primul vers pregatitor, insa al doilea loveste in plin…

Punchbacks

Daca e bine construit, e cel mai bine punctat element dintr-un battle. E foarte important sa raspunzi punch-urilor adversarului ca sa nu dai impresia ca vii “cu rime de acasa”…
Exemple:

blink & 1kNk a scris:1. punch-ul:
de la a doua la a noua tu sa nu te faci ca ploua acolo la voi
ca ce-ai la bot nu-i noroi, deci te astept la un un-doi (blink)
punchback-ul:
Ma astepti sa fac proba de microfon unu,doi-doi,zece dar iata
Zic blink unu,opt,doi te transform din rock in stana de piatra
- 1kNk --- blink vs. 1kNk
--- probabil cel mai bun punch-back din toata arhiva… In primul vers face referire la acel 1-2, iar in al doilea e un punch, un personal, un word play si umor… Ce mai… E tare… Cuvinte cheie: Blink (numele adversarului) – Blink182 – Rock – Stana de piatra…

Twisted & glugah a scris:2. punch-ul
ca pe liderul din MISA toti se pisa pe tine,stire senzationala
sa ma distrez dau in tine cu bara de fier pana te mulezi pe bara (Twisted)
punchback-ul:
Ti-am futut minora, ma cauti ca pe liderul de la MISA
Cand am vazut-o pe mata p**a mi s-a aplecat ca turnul din Pisa
- glugah --- Twisted vs. glugah
--- un punch-back + un punch… Nu e prea mult de explicat aici, lovesc foarte direct atat Twisted cat si glugah.

NoMo & Night a scris:3. punch-ul:
De la-nceput te prind in fapt, bai nightscream 10,
Iti congelezi p**a si-o lingi, crezand ca-i Ice Cream rece?
punchback-ul:
in fapt partea ta e plina de pleonasme de genu icecream rece
rimele tale ar lasa rece nu un soare ci pe putzin vreo zece
- night --- NoMo vs. Night
--- e foarte important sa sesizezi greselile adversarului si sa le sanctionezi… Juriul cateodata nu observa, dar daca le scoti in evidenta vei fi si tu punctat si el depunctat… Night e un maestru la a observa greselile (chiar daca si el mai face )

Tehnica – Interne – Flow – Multies

Aveam si aici pe site doi maestrii ai flow-ului… Marele Alb si Dismas…
Flow-ul, desi unii spun ca nu exista in battle scris, da rundei o nota aparte… O face sa sune a hiphop…
Internele… sunt acele rime in interiorul versurilor… Acestea se observa foarte frumos la Marele_Alb…
Multies… sunt acele versuri gen CTC:
CTC a scris:“scuip vers energetic,genetic : get pe get getic
teoretic-etic,in gena:generos eretic,
geniu gentil cu gena generatoare de genocid
geogenic , bionic cu origini in acid
ucid stereofonic orice intelect defect...”
Si balbait daca ai fi, e imposibil sa zici ca urmatoarele versuri nu au flow…
Uneori versurile cu un flow frumos nu lovesc foarte puternic, dar si cand lovesc… e grav pentru adversar…


blink a scris:1. ai mintea statuta, statut de rebut, trecut de pierdut, esti pierdut si confuz
dar refuz sa te scuz, te bag din hh pe blues, te-aduc la "nothing to loose"
- blink --- blink vs. Degeneratu_Rap

Marele Alb a scris:2. Versificatzii clasice , scuip din ficatzi invazii ce
Dau stari lirice-afazice, chimice-acide, bazice !
- Marele Alb --- Marele Alb vs. Black’Sun

Geni a scris:3. Boanta-i ca zdreanta, zdrobit de faianta, rezultat din clanta
Fara speranta, cu nume de treanta, la hip hop are restanta
- genicon --- Geni vs. Boantza

DOPE a scris:4. te desfac in doua si observ sec ca-acest netcee zevzec este NET o crustaCEE
probabil de la atatea opiacee vezi viata in culori violacee cu tente rozacee
- DOPE --- Magnifi_Q vs. DOPE

Magnifi_Q a scris:5. Am facut o planta bou, o personificare sa te calc in picioare ca pe ultima fiinta
Te am pe constiinta, bag juriu-n sedinta, eu te declar penal, indiferent de sentinta
- Magnifi_Q --- Magnifi_Q vs. DOPE

Personale

Personalul este elementul care face battle-ul unic… Sunt atacurile la persoana, care normal nu s-ar potrivi altor persoane, probabil d-aia ii si spune ‘personal’. Un maestru al personalelor e Geni… Recomand a se citi battle-urile lui pentru a vedea cum se da un personal! Personalul de asemenea te ajuta sa nu ramai in pana de idei de la un battle la altu si este punctat si foarte bine daca e construit frumos…
De asemenea… diferenta intre personal si punch este ca personalul NU e subtil… e un vers explicat, o comparatie ceva… se folosesc cuvinte gen “deci”, “desi”, “ca”… Bineinteles ca se poate si fara daca esti bun…
Exemple:

blink a scris:1. dau una mica lu' unu ca Nica, nu ca n-as avea una mare
da n-are rost s-arat de ce-s in stare cu un oarecare
- blink --- blink vs. 1kNk
--- personalul e in versul doi unde ii dai o ‘nota’ adversarului si il cataloghezi ca fiind ca oricare altul, ca nu ar avea nimic deosebit si in plus iti dai si tie o nota de superioritate…

Marele Alb a scris:2. Aplic o teorie - cea evolutzionista :
T-rex a disparut, Marele Alb exista !
- Marele Alb --- Marele Alb vs. Trex
--- nu sunt prea mult de explicat la un personal asa tare… Scurt si la subiect…

Night a scris:3. instructie se facea in ancient japan,cu totzi samuraii naivi
parsiv iti bag si degetele in ochi,fac parte din acei ninja inventivi
- night --- NoMo vs. Night
--- NoMo MrNaizGuy, respect codul cuvantului, onoare de samurai… Probabil ati auzit… Night l-a lovit excelent aici… Un personal cu umor si cu tot ce-i trebe…

DOPE a scris:4. chem lume sa stea pe peluza magica sa vada cum BECKS face forfit
cu oameni pagubosi ca tine,paradoxal,DOPE face profit
- DOPE --- MCBecks vs. DOPE
--- dap, io-s Becks si sunt stelist… n-am ce face… In primul vers e pregatirea personalului care urmeaza de fapt in versul doi… Un vers doi excelent… Cuvinte cheie: pagubosi - profit

Black'Sun a scris:5. Doctore auzi am o problema, e urgent
Mi se rupe poola de katana exista vreun medicament ?
- Black’Sun --- NoMo vs. Black’Sun
--- un personal care impresioneaza prin versul doi… Asta e un exemplu de cum sa iti tratezi adversarul dar si battle-ul cu indiferenta si sa nu te intereseze rezultatul…

glugah a scris:6. Becks esti slab,eu in plex te plesnesc cu tarie de votca
sparg gheatza si dau battle cu'n prost,deci cazi in copca
- Glugah --- glugah vs. MCBecks
--- Becks – votka… un wordplay bun in primul rand, apoi in al doilea un personal realizar freumos… Cine are ochi de vazut sa vada…

LDoc a scris:7. Iar gluma...e ca esti doar o p***a si cea mai urata
Nu s-ar bate barbatii pe tine nici dac-ai fi un camp de lupta
- Ldoc --- MCBecks vs Ldoc
--- Cine nu a inteles asta nu are ce cauta la sectiunea Battlefield… --- ASA ii spui adversarului ca e urat…

LDoc a scris:8. Sunt un tamplar - mai bag un cui, e tarziu...du-te la culcare
Cred ca faci m**e la negrii, prietene, d-aia ai gura mare
- Ldoc --- MCBecks vs Ldoc
--- un prim vers pregatitor, slab, mai mult lauda decat personal… DAR ce conteaza cand dai un vers doi ca ala??? Cine mai tine minte primul vers??? --- Foarte subtil, foarte la subiect, foarte bun…

glugah a scris:9. vin DIN AMOnte RAPID peste tine'n beci,deci va fi vai de sTEAUA ta
eu complex,tu complexat.oare te certi cu mine,sau cu jurizarea?
- glugah --- MCBecks vs. glugah
--- cum am mai zis, sunt stelist, deci primul vers loveste-n plin… iar al doilea e o aluzie foarte tare la faptul ca tot timpul ceream argumente mai clare de la cei care votau impotriva mea…

feu a scris:10. Din prima repriza ; este un fel E la X dar se vrea integrat
Sunt idolul lui din Tm si de aia el a tot incercat sa fie Banat
- feu --- MCBecks vs. feu
--- dap, aveam ban… un vers doi care face cat o runda… Cuvinte Cheie: Timisoara – Banat – Ban

Umor

Daca unor nu e, atunci nimic nu e… O sa vedeti si in urmatoarele versuri un om care m-a facut sa rad la toate battle-urile pe care le-a dat… De obicei versurile care sunt amuzante nu prea au jocuri de cuvinte, dar ce conteaza atata timp cat te fac sa razi???
Un bar cu umor are de obicei un vers pregatitor si unul cu rasete…
Urmatoarele versuri nu au nevoie de prea multe explicatii, asa ca va las si pe voi sa radeti…
Exemple:

blink a scris:1. pe mine m-o bate soarta, dar pe tine te bate consoarta
cand nu faci curatenie prin casa sau daca nu-ti iese tarta;
- blink --- blink vs. 1kNk

Freaku a scris:2. Citind mai sus tocmai am avut,Kryp-ule, o cadere psihica
M-asteptam din partea ta la o prostie,da' nu la una mitica
- Freaku --- Freaku vs. Kryp

NoMo a scris:3. Lirica mi-o asmut, sabia mi-o ascut, te las mut. Nu zici nimic?
Te-ai albit de frica sau ai supt lapte demachiant cand erai mic?
- NoMo --- NoMo vs Night

NoMo a scris:4. Priveste-n fatza, iti intrevezi decapitarea? Tu ai vrut-o!
Acum, de la atata morcov in cur, esti portocaliu ca Pluto.
- NoMo --- NoMo vs. Night

NoMo a scris:5. Sincer, ma impresioneaza prostia ta, caci dac-ai fi electronist,
Te-ai electrocuta pana si la contactul cu un curent impresionist
- NoMo --- Dismas vs. NoMo

NoMo a scris:6. In plus, esti retard ca Bart, iar la cate basini ai in cap
E clar c-ai putea lua un Oscar pentr-un rol in "Fart Club"
- NoMo --- NoMo vs. Black’Sun

NoMo a scris:7. Pe forum esti degeaba, esti figurant, domnule Black Sun
Iar din lupta asta iesi desfigurat ca Michael Jack-son
- NoMo --- NoMo vs. Black’Sun

superE a scris:8. De parca ai fi dirijor, la prostie dai intoadeauna tonu,
Esti genu de erou ca omoara printesa si fute dragonul.
- superE --- superE vs. NoMo

NoMo a scris:9. De la inceput te văd exclamand cu ochii-nfipti in monitor:
"Bă, cate dume-are No More, cred că le numară pe calculator!"
- NoMo --- superE vs. NoMo

NoMo a scris:10. Aplauze nu primeşti moca, credeai că bat din palme ca foca?!?
Sau mai rau: poate credeai ca te pleznesc cu Palma de Mallorca...
- NoMo --- superE vs. NoMo

Geni a scris:11. Buna! Borbesg aja g-am vlegme-n gat. Boantza, gasga gura!
Aah! E bine asa! Baiatu-i obisnuit cu mucii la cat suge p**a
- genicon --- Geni vs. Boantza



---



Daca o sa mai fie ceva de spus spuneti-mi si o sa editez… Deocamdata atat…

Multa Bafta tuturor…

sursa: McBecks pe hhk.ro ( http://www.hiphopkulture.ro/forum/viewtopic.php?t=3340 )

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Battle Academy 101 Empty Re: Battle Academy 101

Mesaj Scris de Vizitato Lun Oct 26, 2009 6:37 pm

In completarea celor spuse de McBecks mai sus, va invit sa cititi si battle-urile unor netcee cu "greutate":

http://www.hiphopkulture.ro/forum/viewforum.php?f=34
http://www.racla-online.com/phpbb3/viewforum.php?f=3&sid=71708ba26dc59c3b9288f15ee9b395e5
http://www.hiphopkulture.ro/forum/viewtopic.php?t=4099&start=0

pe masura ce imi voi mai aminti link-uri utile le voi posta aici.
cititi tot ce prindeti, de la modul in care se voteaza pana la runde si comentarii de final.... o sa va prinda bine.
cu un pic de rabdare veti descoperi battle-uri ale unor oameni care acum au evoluat spre alte teritorii....spre mcing.
ma gandesc aici la No Mo, Menthoru, Cumicu, Cretzu, L Doc. exemplele pot continua.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Battle Academy 101 Empty Re: Battle Academy 101

Mesaj Scris de Becks Mar Noi 03, 2009 7:49 am

O sa refac asta doar cu versuri din TRX si fara greseli gramaticale ... cyclops
Becks
Becks
3 sferturi, 59fifty si-un iz de Givenchy

Mesaje : 1097
Reputatie : 1331
Data de inscriere : 24/10/2009
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

https://battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Battle Academy 101 Empty Re: Battle Academy 101

Mesaj Scris de Vizitato Joi Noi 12, 2009 2:15 pm

fara niciun fel de caterinca. behold, primul si posibil cel mai tare textier de battle roman: Pastorel Teodoreanu, fratele lui Ionel Teodoreanu.

Umor fin, concizie maxima, punch la kilogram, omul asta le are pe toate:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexandru_O._Teodoreanu

aici aveti epigramele lui fabuloase: http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t226663.html

imi permit sa inchei cu epigrama lui Mircea Ionescu Quintus:
"Să-nchinăm paharul/ Pentru Păstorel/ N-a fost nici Cotnarul/ Mai spumos ca el "

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Battle Academy 101 Empty Re: Battle Academy 101

Mesaj Scris de Nessi Mar Mar 08, 2011 11:20 am

Felicitari pentru topic Smile) , chiar daca nu prea agreez battle-text . Asta e chiar reusit Smile)

Asta e geniala Smile) ...

9. De la inceput te văd exclamand cu ochii-nfipti in monitor:
"Bă, cate dume-are No More, cred că le numară pe calculator!"

Respect , celui ce a creat capodopera Smile) . Pace Smile>-
Nessi
Nessi
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 253
Reputatie : 320
Data de inscriere : 05/01/2011
Varsta : 31
Localizare : Campina

https://www.facebook.com/AnormalStudio?fref=ts

Sus In jos

Battle Academy 101 Empty Re: Battle Academy 101

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum