Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
Cheloo - Cel care uraste EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
Cheloo - Cel care uraste EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
Cheloo - Cel care uraste EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
Cheloo - Cel care uraste EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
Cheloo - Cel care uraste EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
Cheloo - Cel care uraste EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
Cheloo - Cel care uraste EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
Cheloo - Cel care uraste EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
Cheloo - Cel care uraste EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Cheloo - Cel care uraste

+11
Static
MarianS
Drei
CIOMOFUGLA
netceeinho
darthedd77
zEn
CreativeEgo
Matrix
Ra'ra
OZN
15 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de OZN Vin Feb 18, 2011 5:23 pm

OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Ra'ra Mier Mar 09, 2011 8:16 pm

Ra'ra
Ra'ra
tot ce-i bun tre sa dispara, ca geaca lu prophetu

Mesaje : 920
Reputatie : 1052
Data de inscriere : 14/01/2011
Varsta : 31
Localizare : Dincolo

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Matrix Joi Mar 10, 2011 11:54 am

cheloo asta a cam luat-o razna, frate. poate va avea piese bune ca MC(oricum sper sa fie cu muuuult mai bune decat jegu' ala cu mark one) dar ca om ii lipsesc cateva "piese"... cum pula mea sa-si tatueze o svastica pe spate?!? stim cu totii ca este rasist, in plus coperta albumului spune ca luat-o aiurea asta... dar sa promovezi asta, mi se pare ciudat...

si inca ceva, parazitii n-au mai scos nimic interesant de la irefutabil incoace. iar eu, personal nu am apreciat decat albumele lor solo scoase in perioada de dupa irefutabil.

in final o dedidactie de la cedry2k: "Dar de ce sloboz pozezi in patriot cand tu esti de fapt xenofob?/dezabrob actele de rasism, nazism/sau orice fel de alt extremism la care asist..."

Matrix
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 649
Reputatie : 741
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de CreativeEgo Joi Mar 10, 2011 12:08 pm

Rasismul și teoria conspirației: temele majore ale hip-hopului românesc. Zici că este copilul din flori al legionarilor muzica asta. Până și Raku promovează spiritul carpatin provincial pe ultimul album (foarte bun în rest). Iar sus-pomenitul Cedry2k o dă în bălării pe juma din piese, deși, ca MC, e clar uber-pizdă. Să nu mai zic de Specii, care și-au făcut timp să bage printre piesele despre arici și albine și una cu numele Patria. Sau Nimeni Altu. Sau alții.
Mă fut în el de patriotism retardat. Vreau să mă simt cetățean al lumii, n-am chef să mi se spună cum ar fi superiori românii dacă n-ar fi avut ghinion/n-ar fi fost păcăliți de evrei/nu s-ar fi sacrificat ca să păzească Europa de turci etc.
Fuck this and fuck Cheloo. Na, că m-am și enervat.
„Slobozi-m-aș pe văile tale, patrie!”

Edit. Am uitat să zic: piesa asta e mizerie cap-coadă, video included.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de zEn Joi Mar 10, 2011 12:48 pm

Good Point.
Dar sincer sa fiu rapul cam din asa provine.Din anti-rasism,ca miscare.
E enervant intr'adevar sa fi catalogat roman si nu "om".
Cacat nici mie nu'mi place piesa,implicit parazitii.
zEn
zEn
sa moara dusmanii mei

Mesaje : 338
Reputatie : 399
Data de inscriere : 08/10/2010
Varsta : 30
Localizare : Suceava

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de CreativeEgo Joi Mar 10, 2011 1:03 pm

E prost înţeleasă treaba.
Antonimul rasismului nu e anti-rasismul, ci toleranţa. Nu să îi urăşti pe cei care te urăsc, ci înţelegi pe toată lumea. Nu e Vechiul Testament, e Minunata lume nouă.
Nu e neapărat enervant să fii catalogat român (deşi uneori e şi asta), enervant e ce-am ajuns să înţelegem prin român.
Uite, am găsit azi, cu bloguri pe bloguri călcând, articolul ăsta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Asta e varianta fără rime a unor melodii hip-hop de pe la noi. Ăştia suntem. Şi suntem şi Sfânta tinereţe legionară a lui Justinian Pârvu, şi exorcismul de la Tanacu şi meleurile pe sarmale de la Episcopie, şi tatuajul lui Cheloo, şi divorţuri Moni-Iri şi Pepe-Zăvo, şi Băsescu-Ponta-Antonescu la puterea Voiculescu, şi toate astea adunate.
Şi nu mai vreau să fiu asta.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Matrix Joi Mar 10, 2011 2:17 pm

Creative, nu e vorba de patriotism retardat, cel putin nu cand vorbesti de specii-patria. Versurile din strofa 3 reprezinta o insiruire de personalitati de valoare pt intreaga Europa cel putin, oameni care au insemnat mult pentru Romania si care au pus bazele progresului tarii noastre, progres stopat ulterior de altii.
Cedry2k o da in balarii pe jumate din piese?!? Gresesti grav, cedry2k loveste la fix pe toate piesele in care vorbeste de teoria conspiratiei, sclavie moderna, guverne, NWO etc.
Rasismul una dintre temele principale ale rap-ului romanesc?!? Se pare ca ascultam alte trupe, ca nu l-am auzit pe cedrea, doc, deliric1, dragonu si altii ca ei sa promoveze rasismul si, exceptand cateva versuri ale lui cedrea, celalti nu se declara anti-rasismului, nu prea discuta tema asta. Poate toti pomenesc pe cateva versuri de toleranta, ca o chestie buna, dar toleranta nu reprezinta doar anti-rasism, cum insinuezi tu mai sus.

Si in fine, ce teme ai vrea sa aiba hip-hop-ul romanesc, teme pe care nu le are deja? Ca pe langa teoria conspiratiei sunt o gramada de alte teme (distractie, iarba, iubire, sex, muzica, filosofie etc).

"Vreau sa fiu cetatean al lumii"... e trist
"Slobozi-m-as pe vaile tale, patrie!"... si mai trist... uber-trist
"Nu e Vechiul Testament, e Minunata lume nouă"... ciudat ca zici asta
"Nu e neapărat enervant să fii catalogat român, enervant e ce-am ajuns să înţelegem prin român".... oare din cauza caror tipuri de romani s-a ajuns la ce zici tu aici?

In final iti dau cu "Pace!" doar asa, sa vezi ca-s tolerant Very Happy

Matrix
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 649
Reputatie : 741
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de darthedd77 Joi Mar 10, 2011 2:41 pm

"est,vest,nord,sud,bag pula-n ele de puncte cardinale"

Cacatul bagat in cap de americani cu nu rasismului si pula mea, afecteaza mai mult decat va dati seama. La noi nu se poate vorbi de rasism in adevaratul sens al cuvantului pentru ca populatia nu este (inca) atat de variata. Xenofobie? Oarecum. Dar asta este in fiecare tara. Dar nah ,vorbim si noi ,ca popor, de rasism si alte cacaturi ca e trendy cool pe la altii. Si asta cu patriotismu si pula mea, depinde de fiecare. Una e sa iubesti tara asa cum e si una e sa iubesti potentialul. In Romania,asa cum e , imi bag pula. Cat despre piesa aia de la Specii, mi se pare de cacat. Parca-i pomelnic, in pula mea!!!
Personal, n-am nimic cu nimeni indiferent de rasa sau religie si sunt total de acord sa li se ofere drepturi egale atata timp cat respecta obligatiile care vin sau ar trebui sa vina la pachet cu drepturile alea. Daca nu, imi bag pula, discriminez, pentru ca am dreptul venit prin prisma obligatiilor indeplinite.
darthedd77
darthedd77
I can help...but i won't!

Mesaje : 2310
Reputatie : 2431
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 37
Localizare : Labong City, Lebanon

http://www.brazzers.com

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de CreativeEgo Joi Mar 10, 2011 3:15 pm

Ok, aţi înţeles greşit, am impresia. Nu am nimic cu patriotismul. Dar ce-am înşiruit eu acolo e cu totul altceva. Una e să iubeşti ţara sau potenţialul ei, alta e să ai impresia că e buricul pământului, că tot românul s-a născut poet şi că e paşnic, ospitalier etc. Patriotismul aşa cum e practicat acum de 90% din populaţie e zaţul care a rămas din cafeaua ideologică comunistă. Şi-acu-l bem aşa, scârbos cum e, că alfel ne cuprinde somnul lipsei de identitate (ce preteţios m-am exprimat, plm). Şi chestia cu "nu rasismului" e o chestie foarte necesară.
"La noi nu se poate vorbi de rasism in adevaratul sens al cuvantului", zice Edd. Ba se poate. Ţiganii. Când am adus în discuţie perspectiva istorică & shit la birou, fiecare a ţinut să-mi zică că ei sunt toleranţi, da ţiganii sunt <...> (introdu adjectiv). Singurul cu care am fost de acord din lista de trăsături a fpst: "needucat". Păi hai să-i educăm.
Cât despre Patria:
"Hai sa-ti zic de Cosbuc, de-Octavian Goga, Titu Maiorescu, Kogalniceanu, Iorga, Regele Mihai, Creanga, Slavici, Caragiale, Blaga, Toparceanu si Arghezi coane, Eminescu, Minulescu, Marin Sorescu, Nichita Stanescu, Tutea, Enescu, Rebreanu, Preda, Iancu Jianu, Tonitza si Vlaicu si Penes Curcanul, Maria Tanase,Tepes si Lambru, Stefan cel Mare, Hagi, Doja si tactu’, Horea, Closca, Crisan, eroi care toti la un loc, au luptat pentru noi !"
Singurii care au însemnat ceva pentru Europa sunt ăia pe care i-am bolduit. Şi nu zic asta cu satisfacţie, dar restul sunt importanţi doar pentru noi.
Văd că Matrix se înscrie perfect în ce-am zis mai sus: hai să dăm vina pe alții. Românii sunt ok, străinii încearcă să ne împiedice, altfel am conduce lumea. Toată mitologia asta legionar-extremistă e tocmai ceea ce ne împiedică să evoluăm ca popor. Vrem să facem lucruri mari, când nu le-am făcut încă pe alea mici. Ne lăudăm cu trecutul ca să luminăm prezentul și să omorâm viitorul.

Nu comentez chestiile cu teoria conspirației, sunt sătul de ele. Ceea ce numiți voi conspirații eu numesc economie. Care, în combinație cu firea umană dintotdeauna, dă naștere corupției. Nu ține de țări, rase sau religii. Doar de oameni. You know, Zeitgeist shit.
Și-atât.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de netceeinho Joi Mar 10, 2011 3:24 pm

dar ce s-a intamplat de fapt, bre Ego ? patronul tau care e turc iar v-a bagat de dimineata discursuri motivationale ?!
netceeinho
netceeinho
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 389
Reputatie : 463
Data de inscriere : 31/12/2009

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de CreativeEgo Joi Mar 10, 2011 3:29 pm

Nu bre, patronul meu care e român s-a apucat să-mi povestească cât de tare e melodia nouă a lu ală, cum îi zice, Paraziții, știi tu, muzică de aia de negri de care-asculți tu...
De luni încep la altă firmă... diferențe ireconciliabile.

Edit: Ar fi trebuit cred să-l bolduiesc și pe Maiorescu. Mă rog, discutabil.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de darthedd77 Joi Mar 10, 2011 3:59 pm

CreativeEgo a scris:
"La noi nu se poate vorbi de rasism in adevaratul sens al cuvantului", zice Edd. Ba se poate. Ţiganii. Când am adus în discuţie perspectiva istorică & shit la birou, fiecare a ţinut să-mi zică că ei sunt toleranţi, da ţiganii sunt <...> (introdu adjectiv). Singurul cu care am fost de acord din lista de trăsături a fpst: "needucat". Păi hai să-i educăm.

Practic, ai demonstrat ce am zis eo. Nu-i cum era in SUA in anii '50,de exemplu,unde negri erau discriminati doar pentru culoare. Tiganii sunt exclusi din multe cercuri sociale din cauza educatiei precare si a abilitatilor sociale aproape inexistente. Care se datoreaza fix lor, in mare parte. Conditii li s-au oferit, mai multe decat merita chiar, dar nu le-au exploatat cum ar fi trebuit. Daca vorbesti de rasism in cazul tiganilor, singura forma e din partea lor catre romani. Eo cred ca exista un caz in Romania in care un tigan, sa zicem, a pierdut un post de munca doar pentru ca-i tigan,(asta in caz ca tiganii si-ar cauta de lucru) ci pentru ca nu-i nici pe departe pregatit ca un alt candidat. Tiganii nu sunt tinuti in ultima banca in scoala pentru ca-s tigani, ci pentru ca nu au o igena adecvata. Ii eviti pentru ca fura, sunt deranjanti si nu stiu sa se comporte, nu ca-s tuciurii. Am dreptate? Eo daca greseam o intrebare pentru examenul de admitere la facultate, plateam nuscat pe an sa fac scoala. In schimb, sunt locuri speciale pentru tigani la buget. Am cativa prieteni tigani care s-au comportat exemplar in societate(facultate,job,etc) Nu i-a discriminat nimeni. A fost vorba numai de drepturi si obligatii. Deci, cum am mai spus, in Romania nu exista rasism in adevaratul sens al cuvantului. Ca majoritatea lucrurilor importate de la occidentali, este doar ceva prost inteles.

Edit: era sa uit. Lucrez intr-o multinationala. Aproape 2 mii de oameni doar in punctul asta de lucru: romani(majoritatea), germani,englezi, indieni, tatari, turci,africani,sasi si secui si altii. Nici un tigan!! Ajung iarasi la ideea principala: nu-i rasism, e vorba de raportul dintre drepturi si obligatii.
darthedd77
darthedd77
I can help...but i won't!

Mesaje : 2310
Reputatie : 2431
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 37
Localizare : Labong City, Lebanon

http://www.brazzers.com

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de CreativeEgo Joi Mar 10, 2011 4:10 pm

Nu știu ce înțelegi tu prin rasism. Nu e vorba doar despre discriminare. Rasism este cât te uiți la cineva mai tuciuriu și schimbi locul în autobuz că-ți e frică să nu rămâi fără portofel. Culoarea sare în ochi imediat, nu faptul „ca fura, sunt deranjanti si nu stiu sa se comporte”. Asta nu se vede imediat.
Cred că e pe dos: tu ai demonstrat ce-am zis eu. Ai vorbit fără ezitări despre un întreg grup etnic și ai zis că sunt lipsiți de abilități sociale, murdari, hoți etc. Rațional vorbind, nu ai cum să nu știi că nu sunt toți așa. Dar totuși nu ai nicio reținere să-i cataloghezi la modul general.
Chestii pe care le zici acolo poți să le spui și despre o grămadă de români. Dar când italienii, spaniolii, francezii etc. te cataloghează hoț de buzunare sau cerșetor pe tine? Sau doar țiganii fură în străinatate?
Exact asta e discuția eternă.

Edit ca răspuns la editul tău: cam ce obstacole trebuie să învingă un țigan născut într-o familie de hoți din București, să zicem, ca să beneficieze de condiții, de igienă, de educație, să treacă prin vreo două joburi mai low profile, ca să ajungă la un interviu măcar la o multinațională, unde să spere că dă peste un străin (că românul doar se uită la el și îl vede deja fugind cu monitorul sub braț) care să-l judece din perspectivă strict profesionistă.
Altfel: când te uiți la un copil de 2 ani în brațele unei țigănci care cerșește în metrou, îi vezi potențialitatea? (Asta apropo de ce ziceai mai sus despre România) Vezi că ar putea, cu educația necesară, să fie doctor, artist, astronaut, președintele SUA, plm... E un cerc vicios: părinți needucați nasc copii condamnați la start. Și nu ține de rasă.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Matrix Joi Mar 10, 2011 4:24 pm

bah ego, tu esti nebun?!? cand am dat eu vina pe altii? mai ales pe straini? am zis "progres stopat ulterior de altii" referindu-ma tot la romani.

"Toată mitologia asta legionar-extremistă e tocmai ceea ce ne împiedică să evoluăm ca popor" - cu toata ironia ta... exact, insa nu ca popor, ci ii impiedica pe toti de pe Terra sa evolueze ca OAMENI.

Si cred ca tu, la 28 de ani, nu prea sti multe... Doar cei pe care i-ai bolduit sunt important ca valoare europeana? Esti pe langa... Eminescu, Blaga, Tonitza, chiar si Tepes... Sa nu mai zic de Kogalniceanu, pe care eu l-as fi si subliniat, nu doar bolduit. Adica nu conteaza ca el era in legaturi stranse cu Germania (unde-si facuse facultatea si a si publicat un volum), Franta, Spania (a asistat la nunta Reginei Isabela, oare de ce? de nevaloros pe plan european ce era, nu?) si multe alte fapte facute prin Europa pentru care s-a facut cunoscut... Plus multi care nu sunt trecuti in "Patria", Eliade (care a batut lumea in lung si lat si a fost respectat de intreaga Europa pentru operele sale, vezi "Istoria religiilor"), Cioran si altii... Chiar si Lambru.

Asa ca, toata acea insiruire nu reprezinta faptul ca noi suntem cel mai cult si tare popor, ci doar sunt amintite nume care au reprezentat ceva chiar si pentru Europa. Ar trebui pusa in licee strofa aia, asa ar mai auzi cocalarii de oameni de valoare si altii poate ar inceta sa spuna ca isi baga pula-n tot ce inseamna Romania.

Fiecare popor are "eroii" lui. Ai nostri sunt mai numerosi sau mai putin numerosi in comparatie cu alte tari si ar trebui sa invatam din trecut (nu sa-l aruncam la gunoi), ca sa ne cladim un prezent luminos si ca sa nu ne omoram viitorul... nu crezi, ego?

PS: te rog, ego si pe orcine, de fapt, sa nu mai continuam discutia asta ca nu se ajunge nicaieri. unii vor ramane intotdeauna in prezentul lor intunecat, dar, vorba romanului, "asta e".

LE: Vad ca tot discutati de rasism, in general... alta e ideea de baza... hadeti sa revenim pe subiect, ca pana si eu ma deviat mult de la subiectul principal: Cheloo. Membru in cea mai cunoscuta formatie de hip-hop de la noi, formatie ascultata de toti pustanii, chiar si de adulti. Vi se pare normal ca o persoana foarte cunoscuta si care pt pustime are o influenta destul de mare (parazitii sunt un model pt multi pusti slabi de inger) sa promoveze extremismul (de orice natura ar fi acesta)?


Ultima editare efectuata de catre Matrix in Joi Mar 10, 2011 4:32 pm, editata de 1 ori

Matrix
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 649
Reputatie : 741
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de CIOMOFUGLA Joi Mar 10, 2011 4:26 pm

CreativeEgo a scris:
Singurii care au însemnat ceva pentru Europa sunt ăia pe care i-am bolduit. .
HAGI?
CIOMOFUGLA
CIOMOFUGLA
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1242
Reputatie : 1384
Data de inscriere : 29/10/2009

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de CreativeEgo Joi Mar 10, 2011 4:39 pm

Știu că se scrie „știi”. Very Happy
Eminescu și Blaga nu reprezintă chiar nimic dincolo de granițe. Și nu pentru că n-au valoarea necesară. Ci pentru că, pur și simplu, nu sunt cunoscuți decât de câțiva profesi de limbi romanice p-ici pe colo. Nu mă pricep prea mult la arte plastice, dar Tonitza e chiar artist minor, din ale puține câte le știu. Kogălniceanu poate că a fost ceva, însă ce-a făcut el a murit o dată cu el. N-am zis nimic de Eliade și Cioran, nu le neg importanța. Sau a altor personalități importante.

Faptul că ai fost de acord cu afirmația mea ca după aia să zici exact contrariul îmi dovedește că n-ai înțeles. Nu trebuie să înveți DIN trecut, înveți DESPRE trecut ca să te poți despărți de el. Și trecutul României nu e mai bun sau mai rău decât al altora, de aceea nu merită divinizat, în stil legionar sau comunist. Și, nu știu cum e acum, dar eu am învățat despre toți ăia din strofa lui Dragonu, Lambru și tac-tu excluded. Dar nu ăia reprezintă România, nici pentru români, nici pentru străinătate. România e reprezentată mereu la prezent, ca orice altă țară. Degeaba te mândrești cu trecutul dacă nu poți fi mândru de prezent. E o atitudine de doliu. Uite-l, săracu, e mort acum, dar ce frumos era când era flăcău! Așa și cu „Patria”: ne mândrim cu trecut, ne plângem de prezent, adică ne băgăm pula-n viitor. Vorba lui Edd: gândește-te la potențial.

Cât despre cât știu eu... așa o fi.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de OZN Joi Mar 10, 2011 4:47 pm

Cat despre piesa, imi place. Astept albumul.

Astea-s temele obisnuite ale celor din Parazitii.

Probabil in fiecare dintre noi exista rasismul, de cate cand ati folosit cuvantul "bozgor" v-ati referit la unguri, care defapt inseamna in limba veche "om fara tara". Sa nu mai zic de tiganii borati care v-au facut sa stati la 2 metri de ei, de ce? pentru ca erau tigani borati.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Matrix Joi Mar 10, 2011 4:57 pm

Blaga a fost nominalizat la premiul Nobel pt literatura... e un necunoscut cu volume de pozeii traduse in italiana, engleza, franceza, germana.

Eminescu era cunoscut mai mult prin Germania... Ulterior, volumele lui de poezie au fost traduse in numeroase limbi, afirmandu-se, odata cu moartea lui, ca a murit ultimul poet romantic (ma refer bineinteles la curentul literar "romantism") al Europei.

E vorba doar de cultura aici. Cand nu ai cultura, crezi ca cei din trecut au fost jeguri despre care nu merita sa vorbesti si pe care nu merita sa-i respecti pt ce-au facut pt tara. Nu am divinizat trecutul si nu trebuie nimeni s-o faca, aici sunt de-acord cu tine... insa, gandeste-te un pic la ce este Romania acum si zi-mi ce fel de oameni crezi ca sunt vinovati pt ce-a ajuns tara asta? Cei care au cultura sau cei care au doar cultura moderna a Romaniei(manele, pitipoance, emisiuni de cacat, curve, stiri mincinoase etc.)? nu ma refer la clasa politica, ci la omul de rand, cel care este primul vinovat pentru acest prezent nu prea bun.
Punct! Very Happy

Matrix
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 649
Reputatie : 741
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de CreativeEgo Joi Mar 10, 2011 5:06 pm

1. Blaga nu a fost nominalizat la niciun premiu Nobel. Nominalizările sunt secrete. Asta-i o legendă în bârfitoarea lume literară românească. Deci asta se anulează.
2. Eminescu este prea puțin tradus și prea puțin cunoscut ca să însemne ceva, chiar și pentru profesori de literatură universală din țările vecine, nu mai vorbesc de Germania.
3. Există multe feluri de cultură și de manifestări culturale. Nu lipsa de cultură ne-a adus aici. Ci mutațiile mult prea rapide și brutale din anii de comunism, inclusiv cele din cultură.
Mă rog, discuție lungă și eu am treabă de făcut. O să mai comentez diseară/mâine.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Matrix Joi Mar 10, 2011 5:43 pm

Bine, ego, cum crezi tu... Se pare totusi ca Blaga a fost nominalizat la Nobel, l-a pierdut doar pentru ca guvernul sovietic ar fi intervenit in defavoare poetului, bineinteles (asa cum apare in Contemporary Authors, Volume 157, Gale, 1997). Se pricepeau la propaganda. Oricum era destul de cunoscut pe plan european.
Cat despre ce-ai zis de Eminescu, no comment. Ramai la parerile tale, eu o sa raman la ale mele...

Chiar au existat mutatii in anii comunismului, chiar si in cultura...
In prezent mi-este clar cat de jos in topul activitatilor zilnice sunt cele legate de cultura. consider ca oamenii, indiferent de popor, actualmente, sunt cu mult mai inculti decat predecesorii lor si e normal, pentru ca trebuie sa munceasca, sa se intretina, n-au timp de altceva, iar cand ajung acasa prefera sa se uite la tv la toate cacaturile care-ti fut creierii-n cap, in loc sa citeasca o carte sau sa duca la o piesa de teatru sau sa urmareasca un film cu adevarat bun. Aceste lipsuri duc la un popor plictisit, scarbit, indobitocit... manipulat. Dar, naa, asta-i iar un soi de "teoria conspiratiei" si tie nu-ti convine.

Matrix
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 649
Reputatie : 741
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de darthedd77 Joi Mar 10, 2011 6:43 pm

CreativeEgo a scris:Nu știu ce înțelegi tu prin rasism. Nu e vorba doar despre discriminare. Rasism este cât te uiți la cineva mai tuciuriu și schimbi locul în autobuz că-ți e frică să nu rămâi fără portofel. Culoarea sare în ochi imediat, nu faptul „ca fura, sunt deranjanti si nu stiu sa se comporte”. Asta nu se vede imediat.

Ce ai zis tu acolo e prejudecata,Ego. Rasism este atunci cand n-are voie sa stea decat pe ultimele 2 locuri din autobuz pentru ca e tigan. Sau ca nu e primit intr-o anume scoala doar pentru ca e tigan. Sau ca un roman mai slab pregatit primeste un job desi tiganul care aplica pe acelasi post este mai bine pregatit. Poti foarte bine sa te feresti si de unu in trening cu geaca de piele ,sa nu ramai fara portofel, care nu-i tigan,dar pare dubios.

CreativeEgo a scris:
Cred că e pe dos: tu ai demonstrat ce-am zis eu. Ai vorbit fără ezitări despre un întreg grup etnic și ai zis că sunt lipsiți de abilități sociale, murdari, hoți etc. Rațional vorbind, nu ai cum să nu știi că nu sunt toți așa. Dar totuși nu ai nicio reținere să-i cataloghezi la modul general.

Ti-am spus exact ce gandesc eo. Si nu-i cataloghez pe toti asa, pentru ca as gresi. Crede-am, am intalnit cateva cazuri,recent, care m-au impresionat sincer. Tigani care nu numai ca se comportau exemplar, dar trageau intreaga comunitate dupa ei. Daca vrei mai multe detalii, iti spun pe PM. Deci nu, nu sunt toti asa, dar nu poti sa negi ca marea majoritatea sunt. O demonstreaza de multe ori, din pacate.

CreativeEgo a scris:
Chestii pe care le zici acolo poți să le spui și despre o grămadă de români. Dar când italienii, spaniolii, francezii etc. te cataloghează hoț de buzunare sau cerșetor pe tine? Sau doar țiganii fură în străinatate?
Exact asta e discuția eternă.

Si noi zicem diverse despre diversi. Si am mai spus, si asta e normal. Plus ca si italienii si spaniolii si francezii au tiganii lor, care sunt vazuti cam la fel cum ii vedem noi p-astia din Romania.

CreativeEgo a scris:
Edit ca răspuns la editul tău: cam ce obstacole trebuie să învingă un țigan născut într-o familie de hoți din București, să zicem, ca să beneficieze de condiții, de igienă, de educație, să treacă prin vreo două joburi mai low profile, ca să ajungă la un interviu măcar la o multinațională, unde să spere că dă peste un străin (că românul doar se uită la el și îl vede deja fugind cu monitorul sub braț) care să-l judece din perspectivă strict profesionistă.
Altfel: când te uiți la un copil de 2 ani în brațele unei țigănci care cerșește în metrou, îi vezi potențialitatea? (Asta apropo de ce ziceai mai sus despre România) Vezi că ar putea, cu educația necesară, să fie doctor, artist, astronaut, președintele SUA, plm... E un cerc vicios: părinți needucați nasc copii condamnați la start. Și nu ține de rasă.

Toti oamenii au potential. Tine de educatie sa-l exploateze. Un tigan nascut intr-o familie de hoti din Bucuresti ar putea sa mearga la oricare scoala din Bucuresti. Si sa isi continue studiile si sa isi gaseasca un job apoi. Marele obstacol in situatia asta este familia, care ,de multe ori, nici nu se gandeste sa-l trimita la scoala. Si aici intervine iarasi chestia aia cu drepturi/obligatii. Ai dreptul la alocatie pentru copii din bugetul de stat, ai obligatia sa il indrumi astfel incat sa produca mai tarziu si sa-si achite datoria. Si aici e vorba strict de mentalitatea lor. Nu cred ca i se inchide in nas usa scolii doar pentru ca e tigan.
Ca parintii sunt needucati si se reflecta asupra copiilor, e una. Ca copiilor nu li se refuza dreptul la educatie, e alta.

Cacat,putem s-o lungim la infinit. Oricum, eo raman la aceeasi parere. Nu exista rasism sau e prost inteles. Se fac discriminari, e adevarat, dar au la baza mai degraba prejudecati decat rasism. Daca vezi un chinez in metrou, nu te dai mai departe sa nu te ingalbenesti,nu?

Ma rog,daca vrei sa continuam, cauta-ma pe privat sau YM/skype. Destul i-am futut threadu lu Cheloo. Dar e ok, ca si el a futut muzica. Melodie de cacat, ca sa fiu si on topic. Smile
darthedd77
darthedd77
I can help...but i won't!

Mesaje : 2310
Reputatie : 2431
Data de inscriere : 29/10/2009
Varsta : 37
Localizare : Labong City, Lebanon

http://www.brazzers.com

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Matrix Joi Mar 10, 2011 6:59 pm

darthedd77 a scris:Destul i-am futut threadu lu Cheloo. Dar e ok, ca si el a futut muzica. Melodie de cacat, ca sa fiu si on topic. Smile

Laughing si cred ca ii futem threadu in continuare, dar despre "Sau" ce ziceti? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]... nu suna prea diferit de stilul parazitii, dar aceleasi subiecte fumate la greu de cei doi si aceleasi feluri de-a da pe bit.

Matrix
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 649
Reputatie : 741
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Drei Joi Mar 10, 2011 7:29 pm

Matrix, omule nu inteleg ce are modul lor cum dau pe beat, ba chiar mi se pare ca ei o dau intr-o maniera inconfundabila si originala, ei spun lucruri nasoale intr-un mod amuzant, nu prea da multa lumea asa. Cat despre subiecte, despre ce ai vrea sa cante parazitii: club sau valoare? ei n-o sa cante "manele metalizate" cum zicea cumicu, parazitii nu-s grasu x, si in plus e foarte greu sa nu abordezi aceleasi subiecte cand faci rap de 16 ani Smile
Cat depre piesa imi place si astept cu nerapbdare albumul Smile
Drei
Drei
Vorbim despre belele folosind belle-arte

Mesaje : 133
Reputatie : 175
Data de inscriere : 04/01/2011
Varsta : 27
Localizare : Tg-Jiu

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de OZN Joi Mar 10, 2011 7:33 pm

Cate albume, 21? Multe piese..
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Matrix Joi Mar 10, 2011 8:21 pm

drei, omule, nici nu vreau sa cante manele metalizate. nu-ti cer sa nu-i asculti, asculta cine vrea ce vrea. eu personal ascult de vreo 5 ani Facem Records, raku, cumicu, specii, kazi ploae plus formatiile vechi (RACLA, Getto Daci, DaHood) si altele de genu' si poate d-asta nu mai apreciez Parazitii, care vin cu stilul lor diferit (care n-are legatura cu old-school-ul autohton), cu tehnica ceva mai slaba parca de la album la album... si mai ales ca nu i-am mai ascultat la intensitate maxima de 8-9 ani si asta pt ca ultimele lor albume mi se par niste glume proaste, albume de umplutura pt discografia lor, cu rime mizerabile ("praf" , de exemplu de pe "confort 3" parca) si aceleasi caterinci vechi, care daca prin 2000 erau misto acum sunt de cacat... fiecare asculta ce vrea repet, eu doar expun propriile pareri. pace!

Matrix
Mc-ii comerciali ii scutur ca pe evantai

Mesaje : 649
Reputatie : 741
Data de inscriere : 18/02/2011
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cheloo - Cel care uraste Empty Re: Cheloo - Cel care uraste

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum