Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

+20
Smythe
Iahim Loig
aka amir
Nihat
WTSN
ovula4weed
Static
FlexAtu
Phlegm Man
Boka
Dust
Alter-Ego
Matrix
OZN
MagicMan
doctoru'
PiroTechnique
darthedd77
CreativeEgo
Eladio
24 participanți

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Dust Sam Iun 02, 2012 3:31 pm

ROB, imi pare rau ca nu am suficient timp sa dezvolt si sa-ti raspund la multe chestii pe care le-ai scris aici. In caz ca n-ai inteles la ce am scris mai sus, eu unul nu neg stiinta, am precizat ca este importanta si are rolul ei, dar am mai precizat ca si stiinta greseste uneori si ca nu are toate raspunsurile sau cel putin nu inca, dar asta e alta discutie. Din cauza asta nu sunt dispus sa ma incred orbeste numai in stiinta. Incolo, exemplele pe care le-ai dat acolo sunt de suprafata, nu ma apuc sa le comentez.

De-aia cunoasterea se rezuma la demonstratie! Ceva ce nu se poate demonstra nu exista!
Perfect de acord cu tine. Realizezi sper ca stiinta e in aceeasi oala cu religia uneori nu? In sensul ca nici una nici alta nu pot face demonstratii?
Pe langa asta zi-mi si mie cine hotaraste care sunt metodele prin care se demonstreaza anumite aspecte?

Si la faza cu religia a fost creata de oameni cum sugerezi tu pe acolo, ce sa zic sunt de acord cu tine. Dar am o intrebare. Stiinta cine a creat-o? Dumnezeu? Laughing

Mai spui si ca nu ai avea treaba cu religia daca nu ai fi manipulat de mic. Dar cu stiinta nu e la fel? Scoala nu asta face? Iti spune ce e ok si ce nu, ce e real si ce nu? Care e diferenta intre ele?

Se pare ca il cunosti mai bine pe prietenul ala al meu decat il cunosc eu.
Oricum precizasem in postul precedent ca daca se baga cineva sa imi explice sa nu ma ia cu "i s-a parut" si cam asta ai facut tu numai ca ai incercat sa ii dai o forma cat mai stiintifica. Nu tine.

Despre suflet si sentimente chiar nu am chef sa discut. Nu pot sa zic decat ca mi se pare trist sa gandesti asa, dar asta nu e treaba mea.


Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 39
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Phlegm Man Sam Iun 02, 2012 4:11 pm

Stiinta nu greseste, ci oamenii gresesc.

Realizezi sper ca stiinta e in aceeasi oala cu religia uneori nu? In sensul ca nici una nici alta nu pot face demonstratii?
Realizezi ca religia nu are niciuna, iar stiinta are mii de demonstratii pe care chiar si tu le poti verifica? Eu sunt constient ca exista manipulare si greseli in stiinta, dar asta nu trebuie sa te faca sa o negi(chiar si partial). Stiinta n-are rolul de a demonstra ca nu exista Dumnezeu, ci de a cunoaste.

Pe langa asta zi-mi si mie cine hotaraste care sunt metodele prin care se demonstreaza anumite aspecte?
Penibila intrebare.

Si
la faza cu religia a fost creata de oameni cum sugerezi tu pe acolo, ce
sa zic sunt de acord cu tine. Dar am o intrebare. Stiinta cine a
creat-o? Dumnezeu? Laughing
Intrebarea asta e si mai penibila. Am mai precizat asta, stiinta e doar puterea noastra de cunoastere si demonstratie. Universul deja exista, noi n-avem ce sa cream, doar ii descoperim tainele. Stiinta asta face, descopera ce e prin jurul nostru si momentan nu intelegem. De unde vine lumina aia din cer? De ce nu pot sa plutesc? Ce compozitie are piatra? Ce am prin organism? De ce nu e apa rosie? Ai inteles, noi doar DESCOPERIM cu ajutorul notiunilor pe care le-am creat(nume de substante, distante, marimi, legi si altele).

Mai spui si ca nu ai avea treaba cu religia daca nu ai fi manipulat de
mic. Dar cu stiinta nu e la fel? Scoala nu asta face? Iti spune ce e ok
si ce nu, ce e real si ce nu? Care e diferenta intre ele?

Nu, nu ai avea treaba cu religia, daca ti s-ar prezenta nivelul evolutiei stiintifice la care am ajuns. Daca l-ai lasa fara sa faci asta, in necunoastere l-ar crea iar pe dumnezeu, iar pe parcurs(descoperind din ce in ce mai mult) va ajunge sa-si puna iar intrebarea "Cum am ajuns aici?".

Cat despre prietenul tau, ce ti-am prezentat e real, ca nu vrei sa vezi asta se numeste ignoranta.

Despre suflet si sentimente chiar nu am chef sa discut. Nu pot sa zic
decat ca mi se pare trist sa gandesti asa, dar asta nu e treaba mea.
Ai dreptate, e trist sa gandesti...

Dumnezeu sa fie cu noi, iar prostia sa prospere mai sus de WTC, ca dupa, prabusirea sa fie mult mai spectaculoasa.


Ultima editare efectuata de catre Phlegm Man in Sam Iun 02, 2012 4:18 pm, editata de 1 ori
Phlegm Man
Phlegm Man
Sunt carnivor, musc din tine, mestec si scuip rime!

Mesaje : 831
Reputatie : 974
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 31
Localizare : Earth

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Eladio Sam Iun 02, 2012 4:14 pm

Când ești ateu sau agnostic sau creștin și nu te bagi în astfel de discuții / controverse ești într-adevăr deștept.
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Phlegm Man Sam Iun 02, 2012 4:20 pm

Da, asa e, ai mare dreptate... Rolling Eyes
Phlegm Man
Phlegm Man
Sunt carnivor, musc din tine, mestec si scuip rime!

Mesaje : 831
Reputatie : 974
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 31
Localizare : Earth

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Eladio Sam Iun 02, 2012 4:21 pm

Ok, atunci explică-mi, au vreun rol discuțiile astea pro contra care sunt de sute de ani? s-a ajuns la vreo concluzie?
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Phlegm Man Sam Iun 02, 2012 4:32 pm

In primul rand nu sunt discutii pro si contra, acestea sunt doar niste discutii dovezi versus ignoranta. In al doilea rand au rolul de a-i face pe cei din jurul nostru sa gandeasca, iar aceasta gandire va duce la o lume care va trai dincolo de dorinta pentru consum, material, bani, ci o lume care va evolua si se va perpetua in armonie si pace. O lume care va respecta natura, nu pe marele EL.
Phlegm Man
Phlegm Man
Sunt carnivor, musc din tine, mestec si scuip rime!

Mesaje : 831
Reputatie : 974
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 31
Localizare : Earth

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Dust Sam Iun 02, 2012 4:36 pm

Ce sa zic ROB, nu m-ai dezamagit nici de data asta ai dat niste raspunsuri cel putin pe masura intrebarilor mele.
Ignorant esti si daca de exemplu ai o bancnota dar o studiezi numai pe o parte.
Cat despre atitudinea ta fata de mine, prefer sa ma abtin sa-ti raspund asa cum ar trebui, numai ca as aprecia foarte mult daca pe viitor ai renunta la ea.
Noroc.
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 39
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Eladio Sam Iun 02, 2012 4:43 pm

Phlegm Man a scris:In primul rand nu sunt discutii pro si contra, acestea sunt doar niste discutii dovezi versus ignoranta. In al doilea rand au rolul de a-i face pe cei din jurul nostru sa gandeasca, iar aceasta gandire va duce la o lume care va trai dincolo de dorinta pentru consum, material, bani, ci o lume care va evolua si se va perpetua in armonie si pace. O lume care va respecta natura, nu pe marele EL.

Prostii. Boka de exemplu a spus că se pișă pe știință. Nici nu are rost să discutăm despre asta, e logic că Boka a greșit. Dovada în ce? Dovada Big bang-ului? A evoluției? Discuțiile de genul ăsta nu va impinge niciodată lumea la o gândire care duce la armonie și pace, din potrivă. Poți respecta natura și îl poți respecta și pe "marele El"
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de FlexAtu Sam Iun 02, 2012 4:48 pm

Eladio a scris:Poți respecta natura și îl poți respecta și pe "marele El"
+1

FlexAtu
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 392
Reputatie : 435
Data de inscriere : 18/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Baia Mare / Catania

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de CreativeEgo Sam Iun 02, 2012 4:55 pm

Dust a scris:1. Cand am zis ca unii se incred orbeste in stiinta, nu ma refeream aici la credinta (gen credinta in Dumnezeu sau asa ceva) ci ma refeream ca ei iau de bun tot ce zice stiinta, uitand ca stiinta a gresit de multe ori. Revenind la teoriile conspiratiei, gresesc cand zic ca si stiinta ar putea fi folosita pentru manipularea maselor, similar cu religia? Eu zic ca nu.

Ştiinţa are diverse niveluri. Există ipoteze, care sunt cercetate şi dacă nu sunt confirmate sunt date la o parte, de exemplu. Însă, din momentul în care ceva ajunge teorie, rareori se întâmplă să se mai dovedească greşită. Iar atunci când se întâmplă, toţi oamenii de ştiinţă acceptă că au greşit, tot domeniul respectiv se schimbă. Sper că observi diferenţa faţă de religie: ştiinţa acceptă greşelile şi este modificată conform noilor descoperiri, religia pretinde că deţine deja adevărul şi nu se schimbă nici de-a dracu, pardon the pun.
În plus, cum ar putea fi ştiinţa folosită pentru manipularea maselor? E de-a dreptul ridicolă premisa. Cu cât un om înţelege mai mult din ştiinţă, cu atât înţelege mai bine lumea din jur, şi cu cât înţelege mai bine lumea din jur, cu atât e mai greu de manipulat. Manipularea se bazează pe ignoranţă şi singura metodă de luptă anti-ignoranţă este educaţia ştiinţifică/filosofică.

Dust a scris:2. Ai zis undeva pe Hades daca nu ma insel eu, ca religia e acceptata de aia cu 4 clase (nu retin exprimarea exacta).

Te înşeli sau mă confuzi. Posibil să fi zis de o persoană anume, dar despre creştini în general mă foarte îndoiesc. Mă mai apucă şi pe mine amocul şi mai exagerez, dar e foarte rar.

Dust a scris:4. Vezi tu, ca nu prea au reusit. Ok, tu zici ca sunt teorii stiintifice care se adeveresc mereu. Bine, dar atunci de ce exista de exemplu mai multe teorii pentru fiecare in parte? Daca nu ma insel, sunt mai multe variante ale formarii universului, pamantului etc. Din cate stiu, oamenii de stiinta nu s-au pus inca de acord asupra uneia dintre ele.

Din nou, te înşeli. Există în orice moment dat o singură teorie acceptată de comunitatea ştiinţifică, şi anume teoria dovedită. Big-Bang-ul, modul de formare al sistemelor solar şi planetelor, evoluţia, relativitatea, mecanica cuantică etc. sunt dovedite dincolo de orice îndoială şi orice om de ştiinţă real îţi va spune asta. Există şi teorii care par adevărate dar nu sunt încă dovedite, de exemplu teoria corzilor. Există şi teorii ale unora care se dau drept oameni de ştiinţă şi inventează chestii după Biblie (spre deosebire de oamenii de ştiinţă, care acceptă rezultatul demonstraţiilor/calculelor, în loc să-şi formeze părerea dinainte), de exemplu, "ştiinţa" creaţionistă.

Dust a scris:Zici ca nu trebuie sa umpli spatiile goale cu zeitati si ai dreptate. Admit ca religia asta face in unele cazuri. Dar de partea cealalta asta face si stiinta (in unele cazuri). Nu pune vreun fenomen pe seama unei divinitati dar nici nu stiu/spun ce se intampla de fapt. Adica sunt la modul: bai popii te mint, n-a fost asa. Dar daca intrebi cum a fost, nu primesti nici un raspuns. Pe undeva mi se pare cam acelasi lucru.

Cum poţi să zici că-i acelaşi lucru? Unii mint, inventează zeităţi ca să nu-şi recunoască ignoranţa, ceilalţi spun adevărul, că nu ştiu, iar ţie ţi se pare "cam acelaşi lucru"? Păi atunci de ce mă mai chinui să discut cu tine dacă tu pui semnul de egal între adevăr şi minciună?

Dust a scris:5. Cand am zis experiente personale, nu ma refeream la vreo halucinatie sau ceva de genul.
Ca sa intelegi despre ce vorbeam o sa-ti spun o mica povestioara:
Acum vreo cativa ani, un prieten al meu lucra la o fabrica undeva in afara orasului Buzau. Intr-o zi a fost sunat si anuntat ca i-a decedat tatal. Evident, a plecat de acolo spre casa, dar pentru ca firma asta nu era in oras, nu exista un mijloca de transport in comun care sa il duca acasa. Asa ca a mers pe jos si in plina iarna a simtit miros de iasomie si tamaie in timp ce venea spre casa. Crezi ca ai putea sa explici asta? Dar sa vii cu ceva palpabil, nu vreau o explicatie de genul "i s-a parut", de asemenea precizez ca nu a consumat in viata lui nici un fel de droguri si nu e nici vreun betiv notoriu. Mai trebuie sa precizez si ca este/era ateu convins, facea misto de multe ori cand discutam cu el pe teme religioase.

Bănuiesc că ai văzut Matrix, prima parte: creierul tău nu face diferenţa între un stimul real şi unul imaginar. De aia, persoanele care se cred Napoleon sunt absolut convinse că sunt Napoleon, pentru că mintea lor bolnavă creează stimuli care-i face să creadă că ăsta-i adevărul chiar dacă o legiune întreagă de medici le-ar spune că nu e real. Prietenul tău tocmai trecuse printr-un şoc emoţional major, lobii lui temporali, adică zona din creier care creează practic realitatea pentru fiecare dintre noi, erau suprastimulaţi electric. Se întâmplă extrem de des ca traumele emoţionale să creeze halucinaţii olfactive, Google it. Nu e nimic miraculos, e doar creierul făcând ceea ce ştie să facă: te ţine în viaţă. Şi când necazurile creează probleme de suportare a lumii din jur, creierul tău te va minţi, va creea orice fel de iluziii ca să te facă să te simţi mai bine. Şi toate astea sunt procese neuronale electro-chimice, nu e nicio magie.
Şi nu zic că i s-a părut sau că minte prietenul tău. Doar s-a lăsat indus în eroare de către creierul propriu într-un moment când lucrul ăsta era necesar. Şi nu are nimic de-a face cu ateismul sau credinţă, creierele noastre sunt la fel şi nu ţin cont de asta. Ceea ce nu înseamnă că prietenul tău n-ar fi putut face un efort raţional, chiar şi copleşit de durere fiind, şi să treacă peste asta, să realizeze că e doar o halucinaţie.

Dust a scris:Eu unul zic ca o experienta de genul asta te poate pune un pic pe ganduri, nu la modul sa te apuci sa-l vezi pe Dumnezeu pe oriunde si orice se intampla sa zici ca asa a vrut Domnul, dar suficient de mult incat sa mai "gandesti" si cu inima si sa intelegi ca viata in ansamblul ei nu-i asa pragmatica si usor de explicat ca: 1+1=2. Eu unul spun ca trebuie sa-ti folosesti mai mult decat capul.

Ce o fi "inima" asta de care zici tu? Că-i clar că nu-i organul din piept, nu? Te referi probabil la inteligenţa emoţională, aşa-zisele instincte. Ceea ce e ok, nu poţi fi raţional 100% niciodată. Dar depinde de situaţie. Când te întâlneşti cu femeia în parc, urmează-ţi instinctele. Dar când te gândeşti la întrebări fundamentale despre viaţă, univers, sens şi credinţă, foloseşte-ţi doar raţiunea. Dacă-l laşi, creierul tău te va minţi în toate felurile.

Dust a scris:Cat despre ultima ta fraza, cam asa se intelege ca ai parerea asta despre Romania si despre conspiratii. Citindu-ti blogul, citind diferite posturi de pe aici sau de prin alta parte mi s-a parut ca esti genul de roman care isi baga ceva in ea de tara, care nu vede nimic bun in tara, care nu crede ca macar unul dintre noi a fost in trecut capabil sa faca ceva util intregii omeniri etc. Daca m-am inselat, imi pare rau.

Nu mi se pare că România şi românii merită mai multe înjurături sau laude decât orice altă ţară de pe glob şi populaţia aferentă. Văd multe lucruri bune în ţară şi văd şi multe lucruri rele. Şi nu înţeleg să nu critic ceva doar pentru că-i românesc, pentru că patriotismul mi se pare o noţiune depăşită. Cred că te referi la articolul ăsta, Proxyotism. Eu zic să reciteşti, poate ţi-a scăpat sensul.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Dust Sam Iun 02, 2012 5:52 pm

Nu la articolul ala ma refeream, cu ce ai scris acolo sunt de acord in mare.
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 39
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de ovula4weed Sam Iun 02, 2012 5:59 pm

Religia si Stiinta sunt in mare parte subiective cand luam in cosiderare aspectele non-materiale!!O cruce,e o cruce doar pentru ca are aceasta denumire si pentru ca ai fost crescut sa o vezi in felul acesta,stii reactii chimice sau cum sa zidesti un perete in practica(sau teorie)!!Mintea umana nu creeaza de una singura realitati(doar in cazul unor boli mentale grave)ci tu le creezi singur si dand putere unui gand aduni in jurul tau bucatile lipsa aferente dorintelor sau nevoilor tale de cunoastere,apreciere etc...Deci daca Dumnezeu sau o fiinta creatoare ar exista,punctul asta de vedere e pur teoretic.....ca si o reactie chimica pe care o cunosti,dar nu stii sa o aplici.Sau poate suntem o celula a unui corp,un multivers,univers paralel sau pur si simplu.......noi suntem fiecare Dumnezeu,o bucata din sursa,jucand un joc iar cand primim game-over sau Final Stage normal trecem in alt plan!!!

Poate am deviat de la subiect insa simteam si eu nevoia sa scriu putin!!
ovula4weed
ovula4weed
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 405
Reputatie : 458
Data de inscriere : 06/04/2012
Varsta : 37
Localizare : Lugoj

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de CreativeEgo Sam Iun 02, 2012 6:04 pm

ovula4weed a scris:Mintea umana nu creeaza de una singura realitati(doar in cazul unor boli mentale grave)ci tu le creezi singur si dand putere unui gand aduni in jurul tau bucatile lipsa aferente dorintelor sau nevoilor tale de cunoastere,apreciere etc...

That's all very poetic & shit, dar "tu" ăla de-acolo şi "mintea ta" sunt acelaşi lucru. Tu nu îţi creezi personalitatea decât cu ajutorul creierului şi toate dorinţele şi nevoile tale sunt tot în creier. Şi emoţii, şi raţiune - tot creierul. Lumea materială şi cea spirituală le percepem tot cu creierul. Iar dacă creierul suferă vreo traumă, emoţională sau fizică, personalitatea noastră este modificată sau distrusă, lucru uşor de dovedit clinic. În esenţă, noi suntem creiere şi nimic mai mult. Deprimant, nu? Very Happy
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Dust Sam Iun 02, 2012 6:05 pm

On-topic Very Happy

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 4354278_700b
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 39
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Phlegm Man Sam Iun 02, 2012 6:13 pm

Ca tot ne radem pe aici :

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 389372_313343115351830_100000284326363_1196036_1061682377_n
Phlegm Man
Phlegm Man
Sunt carnivor, musc din tine, mestec si scuip rime!

Mesaje : 831
Reputatie : 974
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 31
Localizare : Earth

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de ovula4weed Sam Iun 02, 2012 6:16 pm

Nu suntem doar creiere,ci o masinarie extrem de complexa si nu mi se pare nimic deprimant,insa cred si eu ca multi alti in ceva mai presus de creier si materie!Acum fiecare cu teoriile lui!!Smile)
ovula4weed
ovula4weed
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 405
Reputatie : 458
Data de inscriere : 06/04/2012
Varsta : 37
Localizare : Lugoj

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de CreativeEgo Sam Iun 02, 2012 6:19 pm

Diferenţa fiind, după cum a remarcat Dawkins, că la un moment dat copiii se maturizează îndeajuns încât să nu mai creadă în Moş Crăciun...

De asemenea, un mesaj epic de la Pascal, pe Hades:

Pentru shade ,(care a fost olimpic la teologie , saracul de el ,s-a lasat de teologie ca i s-a revelat adevarul prin rap ) Iisus Hristos, Dumnezeu Cuvantul (singurul Dumnezeu adevarat) spune clar : "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau si din tot cugetul tau. Aceasta este marea si intaia porunca. Iar a doua , asemenea acesteia: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. De aceste doua porunci atarna toata legea si profetii" Deci marsh cu deuteronomul la evrei ca noi suntem crestini si poruncile sau implinint (desavarsit) prin Iisus Hristos. Baetii tot asta fac cu albumele astea care le scot in ultimul timp : Sa stie lumea ca Iisus Hristos este CALEA , ADEVARUL si VIATA. Cine crede bine , cine nu foarte rau. Ii cunost personal destul de bine pe toti si le inteleg perfect schimbarea (cu toate ca mai avem foarte mult pana sa ajungem sa traim ortodoxia in toata splendoarea ei). La cate au bagat , fumat, baut , mancat, f... la viata lor, normal ca acum sunt mega satui de tot ce ii inconjoara si nu mai vad rostul vietii in nimic , nici in famile, societate si nici in mizeria asta de industrie hip-hop de care sunt satui si scarbiti pana peste cap(asta o stiu de la sursa) . Si sapand mai adanc au dat de adevar care este Iisus Hristos (cel cu cruce) pe care doar ortodoxia il mai pastreaza (deocamdata) "intact". Si asa sau gandit sa schimbe macazul si sa prezinte ascultatorilor de rap ,ADEVARUL , asa cum li s-a revelat(pentru ca ei au avut o revelatie, nu au folosit crestinismul ca pe o reteta care sa schimbe "aluatul" si cu care sa stoarca bani de la prosti) . Dar bineinteles ca rezultatul a fost destul de slab(dar asteptat) pentru ca ascultatorii de rap(si nu numai) sunt foarte materialisti si foarte egoisti avand sufletul adormit de atata goana dupa bani ( ca doar asta vad la marii lor rapperi americani), si care gandesc ca viata trebuie traita la modul occidental agnostic stiintific," ca de, ... tre sa ne luam tzoale , tre sa mergem la concerte , tre sa bem , tre sa fumam , tre sa cumparam albumele originale , tre sa sustinem miscarea, tre sa avem bani de net ca sa aberam mult , prost si fara rost pe forumuri , asa ca ce suflet , ce credinta, ce familie ? Nu este timp de asa ceva . Viata noastra e hip-hop-ul iar artistii tre sa ne dea muzica pe banda rulanta asa cum ne place noua , nu asa cum le place lor . Pana la urma ce conteaza ce le place lor , ca doar noi ii sustinem financiar si bagam bani in curul lor de ani de zile ,ci sa cante asa cum o faceau inainte, pana o sa intram in mormant de la atata rap". Cam asa gandesc in mare tinerii , ascultatori de rap (sper sa mai fie si exceptii ). Sfatul meu este urmatorul : faceti fratilor ce vreti ca de-aia v-a dat Dumnezeu libertate si sa nu aveti impresia ca are cineva ceva cu voi , dar mai bine stati de vorba cu baetii dupa concert (sau cand puteti , ei sunt foarte deschisi) , la o bere si puneti in discutie foarte serios acest aspect : schimbarea vietii lor, sau mai bine zis" DE CE ASA? ca noua( sustinatorii acestui curent) nu ne place". Eu nu ridic in slavi crestinismul si nu dau cu biciul in fostii mei "amici" de concerte , dar mie si lui Dragos(care era la un pas de ciroza) si altora care am ars-o in casa aia speciala de ketaminati ne merge foarte bine de cand traim asa . E adevarat, noi am trait la extrem( ne-am rupt in doua , pur si simplu si doar Dumnezeu ne-a scos din rahatul in care eram pana peste cap , unii poate nu cred dar chiar asa a fost) iar acum ne-am trezit la cealalta extrema sau cum ne place noua sa zicem la viata cea adevarata. Unii il cred nebun , altii prajit dar ce conteaza, omul canta acum de ceea ce traieste si doreste si celorlalti sa nu treaca prin infernul de dedescris prin care a trait el , noi si multi altii ca noi. PACE
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de CreativeEgo Sam Iun 02, 2012 6:22 pm

ovula4weed a scris:Nu suntem doar creiere,ci o masinarie extrem de complexa si nu mi se pare nimic deprimant,insa cred si eu ca multi alti in ceva mai presus de creier si materie!Acum fiecare cu teoriile lui!!Smile)

Yeap, doar că teoriile mele pot fi dovedite...
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Phlegm Man Sam Iun 02, 2012 6:24 pm

Mi-e lene sa mai vorbesc :

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 72428_161133860572757_100000284326363_428177_166694_n
Phlegm Man
Phlegm Man
Sunt carnivor, musc din tine, mestec si scuip rime!

Mesaje : 831
Reputatie : 974
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 31
Localizare : Earth

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Eladio Sam Iun 02, 2012 6:36 pm

ce e dovedit de exemplu în imaginile astea?
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de ovula4weed Sam Iun 02, 2012 6:36 pm

Si nici nu am spus ca nu pot fi dovedite,inteleg asta si o stiu!Dar si ale mele vor fi dovedite,si sunt sigur de asta:))Peace and Respect
ovula4weed
ovula4weed
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 405
Reputatie : 458
Data de inscriere : 06/04/2012
Varsta : 37
Localizare : Lugoj

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Phlegm Man Sam Iun 02, 2012 6:42 pm

Eladio, mai razi si tu ca risti sa devii crispat. Cat despre imagine, e cam subliminala pentru tine, nu? Rolling Eyes
Phlegm Man
Phlegm Man
Sunt carnivor, musc din tine, mestec si scuip rime!

Mesaje : 831
Reputatie : 974
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 31
Localizare : Earth

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Eladio Sam Iun 02, 2012 6:49 pm

mi se par de căcat imaginile (și oamenii) de genul. Nu pică nimic din cer.
Eladio
Eladio
www.hiphopdinromania.org pe zonă

Mesaje : 5593
Reputatie : 6370
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 38
Localizare : Brescia - Italia

http://www.hiphopdinromania.org

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Phlegm Man Sam Iun 02, 2012 6:50 pm

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 309283_263421750343967_3302431_nReligie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Photo.php?fbid=263421750343967&set=a.161358823883594.33796
Phlegm Man
Phlegm Man
Sunt carnivor, musc din tine, mestec si scuip rime!

Mesaje : 831
Reputatie : 974
Data de inscriere : 10/05/2011
Varsta : 31
Localizare : Earth

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Dust Mar Aug 07, 2012 7:02 pm

Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 39
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri  - Pagina 4 Empty Re: Religie / Stiinta / Superstitii / Masonerie / Extraterestri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum