Battle.FriendHood.Net
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Parteneri
adevaRAP

Ultimele subiecte
» HAI AFARA LA ZAPADA!!!!
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptySam Aug 28, 2021 3:05 pm Scris de Matrix

» Reclama Gratis aici
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptySam Sept 19, 2020 7:38 pm Scris de ARENA SNOK RO

» Aero - Shooting Range
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptyMar Iul 16, 2019 10:12 pm Scris de aero_aer0

» [Se Voteaza] - aka amir VS MarianS
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptyVin Dec 21, 2018 6:04 am Scris de ovula4weed

» DISS MARATHON
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptyLun Noi 26, 2018 3:02 pm Scris de Otrava

» WRONG team
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptyJoi Aug 16, 2018 12:03 am Scris de adamantix

» Freestyle in Bucuresti
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptyMar Iun 05, 2018 11:25 am Scris de INFECT!

» OBEN
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptyMar Mai 22, 2018 11:18 am Scris de Phlegm Man

» adamantix vs in0c3nt
Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada EmptySam Mai 12, 2018 2:47 am Scris de adamantix

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

+11
INFECT!
Baruh
WTSN
CreativeEgo
koulipak
Static
Boka
OZN
FlexAtu
Dust
Becks
15 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Becks Joi Ian 19, 2012 9:23 pm

Un mesaj frumos postat de o fata sub forma unui comentariu la un articol:

Eu nu, mulţumesc.

Eu nu sunt reprezentată de cei care sunt acum în stradă.
Nici de cei violenti, nici de cei paşnici, nici de revoltaţii de profesie, nici de pensionarii obosiţi, nici de curajoşii indignaţi nevoie-mare. Să nu îndrăznească cineva să afirme că ceea ce se întâmplă acum pe străzi este imaginea întregii Românii.

Analişti foarte deştepti vorbeau ieri pe toate canalele de televiziune în numele meu. Eu nu am delegat pe nimeni să-mi strige nemulţumirea în piaţă, deşi îmi pasă şi mie dureros de mult de această ţară.

Eu nu am experienţa acestui mod de acţiune, eu nu am cultura violenţei, eu nu am timpul si energia necesare pentru a protesta în stradă. Eu încerc zi de zi, 8 sau 10 ore să imi fac cât mai bine munca pentru care sunt profesional pregatită, eu imi educ copii in virtutea valorilor în care cred, ca şi cum am trăi într-o lume a meritocraţiei, ca şi cum educaţia încă mai contează, eu încerc să ofer şi să cer corectitudine prin fiecare gest social.

Încerc sa-mi iau bilet de câte ori urc în tramvai, să nu arunc mizeria pe jos, să nu dau şpagă, să separ gunoiul menajer în pungi, să iau bonul fiscal de la spălătoria din colţ, să fiu ambasadorul îndârjit al ţării mele de câte ori am prilejul să fiu în străinatate sau să invit în casa mea străini. E puţin? Poate. “Mai înainte de a te intreba ce poate face tara pentru tine, intreba-te ce faci tu pentru tara ” spunea J.

F Kennedy. Ce-ar fi să ne uităm fiecare în ograda proprie, măcar un pic, poate vom întelege de ce nimic nu mai funcţionează cum trebuie. Si să începem cu munca. Dacă eu respect statul plătindu-mi toate impozitele la timp aş avea pretentia, modesta, să fiu la rând-mi respectată. E mult?

Eu nu sunt mai puţin dezamagită politic decât marea mulţime onestă a nemulţumiţilor zilei, însa eu nu cred ca aceasta e soluţia.

Eu nu cred că doborând şi desfiinţând în acest mod instituţii sau oameni, ceea ce am pune în loc, pe un asemenea teren mistuit de violenţă, va creşte sănătos.

Eu nu cred ca venind direct din stradă, poţi fi expert în toate. Dacă zi de zi, de ani încoace auzi vorbindu-se de inflaţie, de buget şi de asigurări sociale, dacă trăieşti pe propria-ţi piele toate privaţiunile şi frustrările decurgând din acestea, asta nu înseamnă că le şi înţelegi, asta nu te transformă automat într-un expert financiar, într-un fin sociolog, într-un analist macro-economic şi mai ales nu înseamnă că ai soluţiile.

Respectul pentru adevaraţii profesionişti şi aprecierea lucrului bine făcut de fiecare la locul săi, îmi pare că sunt estompate acum de atracţia nefastă faţă de sclipici şi zornăieli de vedete ori aşa-zis-politicieni.

Eu nu vreau ca la următoarele alegeri, când vor fi ele, comasate sau nu, anticipate sau nu, să fiu nevoită să aleg între PDL si USL. Eu vreau o alternativă. Am votat şi voi vota de fiecare dată şi îmi asum alegerea facută.

Ma informez şi încerc să gândesc în afara magiei televizorului.

Eu nu doresc ca prin forţa maselor revoltate să se obţina ceva, orice. Politicienii de duzină care clamează acum schimbări radicale profitând de presiunea unor mase de oameni, poate oneste sau poate dubioase, dar cu siguranţă înfierbintate de televiziuni sau de momentul pseudo-eroic, ar trebui să se gândească de două ori.

Cât de mare trebuie sa fie „gălăgia” ca să cadă un guvern? Dar un preşedinte? 1000 de oameni ajung? Sau poate 10000? Câte oraşe ar trebui să se agite? 7 ajung ? Şi câte zile ? Vreo 4-5, cam aşa? Nu ar trebui sa uite, curajosii din opoziţia patetică de azi, că astfel s-ar crea un precedent, că aceeasi măsură li s-ar aplica şi lor şi oricui dacă ar ajunge la putere. Cu aceeaşi măsură ar putea fi judecaţi mâine: furia mulţimii, fără argumente, fără obiective, amorfă şi încărcată de ură difuză.

O petiţie dacă aş face şi aş strânge o mie de semnături, pentru a cere ceva, nu atât de radical precum schimbarea guvernului, ar trece neobservată, nu-i aşa? Un telefon, un email, o scrisoare sau o mie de scrisori adresate parlamentarului pe care l-am votat nu ar avea nici un efect, nu-i aşa? O cerere decentă, o simpatie declarată faţa de o personalitate controversată, o obiecţiune la un proiect legislativ nu ar provoca nici cea mai mică tresărire

politică dacă ar fi adresată în mod civilizat, chiar de acelaşi număr de oameni care sunt acum în stradă. Eu nu vreau să cred că aceasta este calea. Hai să mai sperăm!

Eu nu doresc un alt sistem politic, dictatura am încercat-o, deocamdată democraţia (liberală dacă se poate) îmi este suficientă. Oricât de hulit ar fi parlamentul (datorită celor care îl populează de douăzeci de ani încoace) sau part

idele politice în totalitatea lor, fără acestea nu ştiu să poată funcţiona cât de cât o firavă democraţie. Mecanismele si pârghile de control însa, da, ar trebui schimbate radical.

Eu nu cred în sistemul acela în care de câte ori mă nemulţumeşte ceva, îmi iau cojocul în spinare, o pancartă, o bâtă, o piatră ceva şi ies în piaţa mare sau blochez un drum public să îmi strig revolta sau indignarea. Eu ştiu să citesc şi să scriu, mai şi gandesc, eu vreau să-mi aleg oamenii politici care să mă reprezinte, iar dacă nu o vor face, vreau sa le pot cere socoteală! Vreau să am pârghiile necesare pentru a le cere socoteală.

Am învăţat să citim şi să scriem, am învătat să conducem un automobil, am învăţat să folosim calculatorul, să căutam orice pe Internet, e oare atât de greu să învăţăm să ne exprimăm idealurile, convingerile sau păsurile altfel decât prin răcnete? Sau altfel nu vom fi auziţi?


Eu vreau să-mi exprim opţiunile politice într-un sistem democratic funcţional, prin vot. Eu vreau să am alternative în alegerea celui care mă va reprezenta, eu vreau sa mă pot informa cinstit despre acela, eu vreau să am pârghiile necesare pentru a-l sancţiona dacă m-a minţit.

Iar în rest, aş vrea să nici nu ştiu numele premierului, să pot să îl uit, să nici nu mă intereseze… cândva, într-o ţară normală, în catre toate mecanismele funcţionează, în care uriaşa roată a economiei se învârte de la sine, produce şi consumă, în care justiţia judecă drept şi orb, în care profesorii te învaţă, doctorii te vindecă, poliţistii te apară, funcţionarii te îndrumă iar statul se preocupa doar de infrastructură şi de acei câţiva care au cu adevărat nevoie de asistenţa sa.

Eu nu sunt reprezentată de cei care strigă în piaţă acum.
Nu, mulţumesc.
Becks
Becks
3 sferturi, 59fifty si-un iz de Givenchy

Mesaje : 1097
Reputatie : 1331
Data de inscriere : 24/10/2009
Varsta : 38
Localizare : Sibiu

https://battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Dust Joi Ian 19, 2012 9:26 pm

Il citisem si eu pe undeva pe net. Da, foarte frumos spus.
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 38
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de FlexAtu Joi Ian 19, 2012 10:29 pm

Frumos, si nu stiu 1 mai Very Happy

FlexAtu
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 392
Reputatie : 435
Data de inscriere : 18/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Baia Mare / Catania

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Dust Joi Ian 19, 2012 11:26 pm

Oauuu ce tare! Ai ascultat DOC!!!! ba esti nebun? mai terminati cu citatele astea, daca din DOC si din Deliric! Incearca sa dai TU o duma tare!
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 38
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de FlexAtu Joi Ian 19, 2012 11:34 pm

Nu te inteleg Dust la faza asta... Nu vroiam sa dau nici o duma, dar ma straduiesc pe viitor.

FlexAtu
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 392
Reputatie : 435
Data de inscriere : 18/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Baia Mare / Catania

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de OZN Vin Ian 20, 2012 12:10 am

Maxima dreptate aici, desi pe forum evit sa fac politica.


Nu-i PD-L de vina, mai bine zis, nu-i doar PD-L de vina pentru situatia asta.
OZN
OZN
Zile negre, zi-le naspa

Mesaje : 8565
Reputatie : 9864
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 32
Localizare : Area 51

http://www.battle.forumgratuit.ro

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Boka Vin Ian 20, 2012 1:13 am

Becksule,fara suparare,dar domnisoara sau doamna are o gandire paralela cu realitatile cotidiene.I-auzi-o pe-asta:
Am învăţat să citim şi să scriem, am învătat să conducem un automobil, am învăţat să folosim calculatorul, să căutam orice pe Internet, e oare atât de greu să învăţăm să ne exprimăm idealurile, convingerile sau păsurile altfel decât prin răcnete? Sau altfel nu vom fi auziţi?
pai...sa-i transmita cineva ca AM INCERCAT SI ALTFEL,SI NU SUNTEM BAGATI IN SEAMA!!!!Am semnat la petitii de ne-a venit rau,de la rosia montana pana la taxa auto si legile astea(a sanatatii,a pensiilor,a salarizarii profilor)am protestat si prin rep,cand ne-au dublat plata la camine,anu trecut,fara vreun motiv anume,ni s-a spus sa facem ciocu mic ca altfel zburam din camin,+multe,multe altele.Asa ca asta e ultima metoda.Stii de ce sarbii sunt singura natiune care nu ies in strada?Pt ca au trupele paramilitare care tin in sah toata clasa politica,si daca vreounu calca pe bec,e mancat.De aia i-au si atacat americanii si divizat in n-spe mii de tarisoare,sa nu mai aiba puterea,dar,mai ales,REZISTENTA aia.Rezistenta care pe vremea comunistilor negocia libertatile poporului cu regimu lu Tito.La noi,pula.Asta ne-a mai ramas:iesitu in strada.Si asta trebuie facut pana cand toata clasa politica va fi inlocuita sau macar pana cand va fi respectata legea lustratiei.
Boka
Boka
TaTy

Mesaje : 1467
Reputatie : 1534
Data de inscriere : 31/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Tg-Jiu/Craiova

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Static Vin Ian 20, 2012 8:25 am

Imi place ce spune domnisoara dar e o teorie fara aplicabilitate in Romania de la inceputul lui 2012. E normal sa apelezi la ratiune si bun-simt, dar oamenii aia 'nebuni' care striga prin piete de o saptamana incearca sa schimbe ceva, asa cum pot ei, nu spun ca domnisoara "De Craciun fii mai bun cu Tuborg Christmas Brew" fiindca stiu deja ca nu rezolva nimic. E de apreciat articolul in sine, clar...dar nul in contextul social actual. Nu poti sa zici "eu vreau sa cutare si eu vreau sa cutare dar ma dezic de protestatari"...pai tocmai asta e ideea: si ei "vor sa" dar au inteles ca semnand petitii on-line sau trimitand scrisori deschise nu rezolvi nimic.

In schimb zice un lucru bun, pe care l-a zis si CTP si sunt de acord: presedintele trebuie eliminat democratic, fie prin demiterea sa, fie prin intermediul alegerilor anticipate. Pentru ca daca este dat jos fortat cum a mai fost un nene acum vreo 22 de ani, se creeaza un precedent periculos...asa ca data viitoare cand se scumpeste benzina cu 10 bani se vor umple pietele de lume si oamenii vor cere din nou masuri radicale gen demisia presedintelui. Acum e cazul, dar daca le iese, pe viitor o sa ceara asta si cand nu va fi cazul.
Static
Static
Admin

Mesaje : 5376
Reputatie : 5788
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 36
Localizare : Din Bv pana-n ma-ta

http://www.madoareinpula.ro

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de koulipak Vin Ian 20, 2012 8:57 am

bai nene uite care e parerea mea:

- nu schimbam nimic iesind in strada. n-are cine sa vina altfel decat toti care au fost deja.
- problema e felul nostru de a fi, mentalitatea. eu daca maine dau peste unul pe trecerea de pietoni si tata e procuror, il sun sa ma scape. daca sefu nu e in birou rup msg-ul in doua. lumea desface pachetul de tigari si-l arunca pe jos in plina strada. daca ma duc la magazin si imi da aia restul mai mult decat trebuie iar eu vad acasa abia, nu mai ma intorc sa-i dau banii. daca painea costa 0,9 lei si ii dau 1 leu nu imi mai da restul. daca ii dau 0,89 lei nu imi da paine.
- un exemplu politic la scara mai redusa ar fi alegerile locale, se schimba primarul, vine cu 4-5 sefi de servicii din partidul lui si ii schimba pe aia vechi. dar astia 4-5 lucreaza cu aceleasi sute de functionari care sunt acolo de 20 de ani, toti rude intre ei. credeti ca daca iesit in strada, aia de la ghiseul de buletine n-o sa deschida ghiseul tot la 9:20 desi programul e de la 09:00 si n-o sa-l inchida tot la 15:55 desi programul e pana la 16:00 ? n-o sa iti vorbeasca tot ca ultimului sclav daca ii reprosezi asta?
- crezi ca patronul n-o sa te mai dea afara daca te pune sa modifici o factura sau un alt act si tu ii spui ca esti demn si nu faci magarii, spunand ca defapt erai puturos sau ceva de genul?
- boka n-ar mai merge cu nashul daca ar avea in fiecare zi 2 milioane la el?

pt un sg lucru as iesi in strada acum, pt atitudinea de superioritate si sfidatoare a lui basescu. n-ai cum sa permiti sa ajunga eba europarlamentar...vita aia incaltata... sa sfidezi atatia oameni. sau vezi ca roberta face magaria cu numaratoarea si nu faci nimic sa potoloesti furia lumii. vezi la stiri ca aia voteaza cate 1 pt 5-6 insi in parlament si nu faci nimic. macar rezolva ce se vede de la 100 de km, ca sa se simta si oamenii razbunati intr-un fel. n-o sa traim mai bine dar macar sa stim ca ne fura pe la spate, asa cum furam si noi pe altii, nu pe fatza ca pe ultimii prosti. si daca as avea un ak47 as iesi sa trag in jandarmi. jandarmii asa au fost mereu, si pe stadion (nu vb de confruntarile cu ultrasii drogati....vb de comportament cu oamenii de rand acre ii intreaba pe unde e intrarea si etc...), cea mai jegoasa specie de ghiolbani.
koulipak
koulipak
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 361
Reputatie : 404
Data de inscriere : 24/12/2010
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de CreativeEgo Vin Ian 20, 2012 8:58 am

I'ma plug myself in shamelessly, vis-a-vis de ce a zis domnişoara. Cum îmi imaginez eu protestul, dacă nu aţi citit deja:

Pentru ce aş ieşi în stradă

P.S. Boka, tu ai ascultat prea mult Immortal Technique. Razz

Edit: şi-mi datoraţi 5 lei pentru publicitate, că eu vi l-am trimis pe shauma la Shooting Range. Smile)
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Dust Vin Ian 20, 2012 9:17 am

Da, meriti 5 lei ca l-ai trimis acolo si nu in alta parte.
In schimb meriti 100 lei amenda ca ni l-ai trimis Smile)
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 38
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de CreativeEgo Vin Ian 20, 2012 9:29 am

Bă, se apucase să-mi scrie versuri pe blog. Smile Dacă nu vi-l trimiteam vouă, ocupa rapid tot spaţiul de pe serverele Wordpress la cât e de productiv. Very Happy

Edit on.topic: Câteva chestii...
Mantzy le zice bine.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de WTSN Vin Ian 20, 2012 10:13 am

Smile)))) Lasa, ca l-am primit cum se cade aici.
On topic: Eu nu-s de acord cu ce zice domnisoara, decat pe alocuri. Trebuie dati jos porcii astia, prin sistem democratic desigur. Dar eu sunt de parere ca tooooata guvernarea de dupa revolutie a fost penibila dar PDL-ul ne-a dus in cap. Momentan, ORICINE e mai bun decat actuali. Si daca ne manifestam prin proteste pasnice de fiecare data cand ceva nu e cum trebuie in tara asta si nu dormim, cum am facut-o in ultimii 5 ani, o sa vedeti ca astia o sa ne conduca si cu un pic de frica, si-o sa faca mai multe pentru tara, si mai putine pt ei.
P.S. Da, nu-i doar PDL-ul de vina, dar ce-ar trebui sa facem acum? Sa strigam Jos PSD, jos Nastase, jos Iliescu? Nu... strigam Jos astia care-s la putere.
WTSN
WTSN
Aici nu reziști dacă n-ai cuvinte ca omulețu' lui Gopo

Mesaje : 3256
Reputatie : 3500
Data de inscriere : 15/07/2011
Varsta : 32
Localizare : Shot-uri intr-un Volkswagen - Razboiul din Golf!

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Dust Vin Ian 20, 2012 10:55 am

Asa ar trebui sa strigam, jos toti, toata clasa politica! Numai ca evident, asta nu se poate cineva trebuie sa conduca tara altfel o dam in anarhie si nu vrea nimeni asta. Problema e ca sunt toti o apa si un pamant. Basescu nu e in stare sa conduca tara si e cum e, asta este clar. Dar nici ceilalti nu sunt deloc mai buni ca el. Toti se lupta pentru putere si nu pentru tara. Se lupta pentru ei folosind forta maselor. Dar ii doare in cur de restul si eu unul nu vad pe nicaieri pe vreun Avram Iancu, Tudor Vladimirescu etc. pe cineva plecat dintre noi, care cunoaste exact probleme principale ale poporului si care sa fie apropiat de oameni si sa traga si pentru oameni nu numai pentru ei si partidele lor. In toata gramada asta, probabil ar trebui identificat individul cel mai putin nociv dintre ei si pus ca presedinte. Asta in eventualitatea in care manifestatiile astea au vreun efect si conducerea actuala pleaca.
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 38
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty EU NU SUNT DE ACORD CU GAGICA!

Mesaj Scris de Baruh Vin Ian 20, 2012 12:30 pm

Intradevar, cei de pe strazi nu reprezinta o intreaga Romanie. Nu reprezinta pe cei carora NU le-a fost diminuat salariul cu 25%, sau pe cei a caror pensie NU a scazut cu 15%, NICI pe cei care NU au fost disponibilizati (din diverse motive, cum ar fi neconformarea la ideologiile portocalii, sau experienta politica - sau rude implicate politic - in cealalta tabara, sau pur si simplu fara niciun motiv) la o varsta la care nu se mai pot repreofila, NICI pe cei care NU au fost trimisi acasa din motiv ca spitalul/scoala/ institutia/ fabrica sau uzina unde lucrau nu mai poate fi rentabilizata, sau cea mai simpla decizie este aceea de a dizolva decat de a reconstrui.
Pe langa acesti romani, care nu se pot plange ca au fost plesniti peste ceafa, mai sunt si altii care nu se vad reprezentati in strada, fiindca acest sistem le este relativ convenabil, mocirla asta pentru ei e o balta cu mult peste; persoane care au pe cineva bine pus, si nu vor ca acest sistem sa cada; persoane care au participat la aceasta masinarie si se tem ca vor fi trasi la raspundere de cei care vor veni...
Sunt "n" exemple de romani carora nu le convine ce se intampla pe strazi zilele astea. Altii sunt prea comozi sa iese in strada, sau sunt prea comozi sa gaseasca solutii sau ignoranti.
Daca punem problema ca romanii sunt invatati sa intinda mana si sa intoarca spatele la munca, escuse me miss, dar atunci de ce pleaca in alte tari sa munceasca cu ziua pentru bani care nici nu ar putea sa-i viseze in RoNania?
Noi am aruncat cu pietre si noroi in Ceasuescu atunci cand datoriile Romaniei ajunsesera la zero, moment care ar fi putut marca renasterea acestui stat ca perfect autonom si independent. Ni se umpluse paharul atunci? Ce picatura a pus capac? Oare acum este la fel? NU, acum chiar au decis oamenii sa iese in strada fiindca drepturile spitalicesti sunt ultimele pe care le mai au.
In '89 a avut loc o lovitura de teatru, si tin sa reamintesc, era momentul in care tovarasul anunta niste cresteri de salariu si pensii, nu ca acum. Atunci soldatii nostri s-au ciuruit intre ei, fiindca la inceput s-a dispus ca acestia sa-l apere pe tovaras, apoi sa il gaseasca si sa-l linseze, iar aceasta dispozitie s-a dat la un decalaj de timp de la garnizoana la garnizoana, iar cei care au primit mai tarziu ordinul, au primit uniforme militare noi (de camuflaj, care nu erau in dotarea trupelor de aramata pana in momentul respectiv), si astfel cele doua armate s-au ciocnit, fara a se intreba "ba tu cu cine tii?". Care au fost adevaratii teroristi si care au fost eroi?
Acum situatia e altfel. Durerea asta vine din trup si suflet, fiecare are un motiv sa ceara demisii.
Cand vine vorba de munca, care este contributia acestei domnisoare la patria mamica. Va spun eu, munceste pentru un salariu, bunicel la un patron care fuge cu profitul sa-l cheltuiasca la el in tara. De aceea Romania nu va da niciodata inainte. Deci protestantii nu pot cere nimic pentru ea si nici pentru cei ca ea, dar asta nu inseamna ca are dreptate, ca nu exsita suferinzi. Daca nu esti solidar cu semenii tai din popor, macar nu te vaita ca TE DOARE IN CUR!
Daca aveam parte de un cutremur precum japonezii, ne duceam in jos de tot, nu ne-am fi revenit niciodata.
Apropos de japonezi, poporul asta a fost zdruncinat din radacini in nenumarate randuri si au avut mereu puterea sa se ridice, DAR PRIN STRATEGII BINE STABILITE DE SUS.
La sfarsitul lui 1945,dupa ce Hiroshima si Nagasaki, cele importante centre industriale si militare, fusesera rase de pe fata Pamantului, venitul pe cap de locuintor era de 3 dolari. In 1960 se inregistra cifra de 1200 dolari/cap de locuitor, iar in 1980 - 11600 dolari pe cap de locuitor. NU au facut-o muncind fiecare individual, ci s-a stabilit de conducere ca (desi relativ saraci fata de Romania d.p.d.v. al resurelor) inteligenta este cea mai importanta resursa a lor, si au impus educatia, au orientat sume fabuloase pentru idei inovatoare, pentru tipografii, au dat prioritate proiectelor stiintifice, pentru ca studentii sa si le insuseasca si odata ajunsi in campul muncii, sa vina cu imbunatatiri la respectivele proiecte.
Japonia a facut asta fara niciun sprijin din afara granitelor. Noi intindem mana la UE, Banca Mondiala si BERD, ca sa ne aibe la mana, sa faca ce vor ei cu noi.
Noi am pierdut si acest ultim mijloc de transport catre o Romanie mai buna. Profesorii sunt nevoiti sa isi caute altceva de munca (probabil la un patron strain, precum domnisorica noastra) pentru a-si putea asigura existenta. Treaba asta au facut-o cadrele didactice competente, incompetentii (care nu ar fi capabili sa muceasca altceva, sau mai mult de 4 ore pe zi, sau nu au pile in alte parte) au ramas la catedre. Si astfel urmasii nostri vor fi niste analfabeti care vor primi educatia pe care o meritam ca popor care prefera sa fie comod si sa doarma cum i-au asternut niste ipocriti.
Deci, nu am nevoie de parerea confuza, comoda si demna de mila a acestei domnisoare. NU, MULTUMESC!

PS: Daca nu ati citit tot continutul acestui mesaj, va rog sa nu il comentati!
Baruh
Baruh
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 339
Reputatie : 378
Data de inscriere : 26/01/2011
Varsta : 43
Localizare : Tg-Jiu

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de CreativeEgo Vin Ian 20, 2012 1:50 pm

Am citit eu, Baruh.
Puteai să păstrezi mizeriile astea propagandiste pentru tine, omule. Mustesc de stângisme prost înţelese şi dovedesc o cultură politică inexistă. Doar mult Zeitgeist, Immortal Technique, teorii ale conspiraţiei şi Che Guevara în stadiu larvar.
Nu ai nicio scuză că înţelegi atât de puţin din lumea înconjurătoare la vârsta ta.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de INFECT! Vin Ian 20, 2012 1:59 pm

Parerea mea personala legata de ceea ce se intampla in tara este : PATETIC, intr-un mod bun, desigur.

Ceea ce am observat eu pana acum?

Apar 1000 de persoane pe langa alti 2000 de gabori. Se revolta fiecare intr-un mod personal: cartoane pe care-si exprima nemultumirea, aruncari de bolovani s.a.m.d. Se tira fiecare la casa lui atunci cand gaborii se aduna si se revolta impotriva lor.

Ar trebui adunati toti, sa iasa toti in strada, nu doar cati-va, in fiecare oras. Plus ca unii dintre gabori is chiar muisti si le-ar trebui un bolovan in carcasa, futu-i in gura, de parca eu au salarii si traiesc bine, luptand contra propriului popor. Nimeni n-ar trebui sa dea in spate in fata gaborilor, is doar niste muisti cu tupeu. Poporul are nevoie de mai mult curaj, un plan construit sistematic de mai multe minti luminate.

unde-s multi puterea creste. Degeaba ies doar cati-va, ne trebuie un plan, altfel vor lupta degeaba-n fiecare zi si nu vor schimba nimic in modul asta.

TOT CE SE INTAMPLA E PATETIC! E nevoie de un sistem bine pus la cale pentru a ataca, revolta, sau ma rog, altceva ..


aseara cand am aprins televizoru` am nimerit exact pe stirile ProTV, moment in care un reporter oferea informatii in direct despre ceea ce se intampla pe o "anumita zona". Cand gaborii au alungat poporul iesit la revolta, reporterul a ramas cu o stare de spirit tare proasta vazand ca in 5 minute au disparut toti si nu s-a mai intamplat nimic dupa. Au ramas doar mizerii in centru, cartoane, adica un loc unde trebuie facuta curatenie. Luati chestia asta ca pe un concept , gaborii au venit sa faca curatenie intre popor, dupa care, au ajuns si oamenii de la salubritate sa curete ce-a mai ramas ..Wink

eu unul nu cred in schimbare dupa "miscarile" pe care le-am vazut, trebuie ceva construit cu folos si tarie, si in plus degeaba stam la discursuri aici pe forum daca nimeni nu pune la cale nimic, nu actioneaza sau incearca sa faca cate ceva in afara de a arunca cu bolovani si a se tira acasa atunci cand gaborii apar. Degeaba ne exprimam parerile personale sau colective acum, asta am facut si pana acum, toti am stat cu gandul la revolutie si la schimbare, iar acum, cand avem ocazia, nimeni nu o foloseste cum trebuie. Trebuie ceva mai inteligent ..


Ultima editare efectuata de catre DecE in Vin Ian 20, 2012 2:09 pm, editata de 1 ori
INFECT!
INFECT!
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1307
Reputatie : 1542
Data de inscriere : 09/05/2011
Localizare : Roma

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de WTSN Vin Ian 20, 2012 2:07 pm

Pai si ce sa faci cand vin 300 de jandarmi in formatie spre tine? Daca nu pleci, vor folosi forta si-atunci vei pleca sotto cu muia sparta.

E bine ca iesim in strada, ca ne strigam "pasurile", "ofurile" si alte clisee imbecile folosite de reporteri. E bine, ca sa stie muistii astia de sus ca nu-s de capu' lor ca gatu. Asa ne facem auziti, si dupa cum ati observat Boc era putin panicat la ultimele declaratii.
WTSN
WTSN
Aici nu reziști dacă n-ai cuvinte ca omulețu' lui Gopo

Mesaje : 3256
Reputatie : 3500
Data de inscriere : 15/07/2011
Varsta : 32
Localizare : Shot-uri intr-un Volkswagen - Razboiul din Golf!

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de INFECT! Vin Ian 20, 2012 2:13 pm

Watson, iti inteleg foarte bine parerea, doar ca ...atunci cand ai 1000 de oameni in spate cu bate, bolovani, eventual masini in spate, sticle infamabile, stingatoare, femei "cu vena" care sa ajute "ranitii" in caz de ...atunci ar fii altceva. E doar un joc, nimic mai mult. Daca gaborii is atat de mustii in cat sa te trimita cu muia sparta acasa pentru ca "iti spui ofurile" dupa 20 de ani in care ai murit de foame, atunci e clara treaba! Trebuie sa raspundem cu aceasi moneda, violenta.

Cum zicea Mark1 : VIOLENTA MA CHEAMA! Twisted Evil


Ultima editare efectuata de catre DecE in Vin Ian 20, 2012 2:17 pm, editata de 2 ori
INFECT!
INFECT!
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1307
Reputatie : 1542
Data de inscriere : 09/05/2011
Localizare : Roma

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Baruh Vin Ian 20, 2012 2:16 pm

CreativeEgo a scris:Am citit eu, Baruh.
Puteai să păstrezi mizeriile astea propagandiste pentru tine, omule. Mustesc de stângisme prost înţelese şi dovedesc o cultură politică inexistă. Doar mult Zeitgeist, Immortal Technique, teorii ale conspiraţiei şi Che Guevara în stadiu larvar.
Nu ai nicio scuză că înţelegi atât de puţin din lumea înconjurătoare la vârsta ta.
Pardon!
Eu am ghinionul sa traiesc printre mizeriile astea si sa le vad in fata ochilor, nu precum bloggeri in spatele ferestrei sau in fata televizorului. Cacaturile referitoare la revolutie, nu sunt "mizerii propagandiste" sau "teorii ale conspiratiei", fiindca spre deosebire de tine, am posibilitatea sa interactionez cu oameni fara a ma folosi de tastatura. Am avut ocazia sa cunosc persoane care au avut ghinionul sa fie militari in termen taman in decembrie '89. Culmea treburile astea le-am auzit din gura fiecaruia (nu din gura unui prezentator de stiri, emcee sau politician). Probabil ca sunt coincidente sau teorii ale conspiratiei, nu-i asa? Sunt intamplari mult mai urate decat iti poti imagina, pe care le relateaza oamenii astia.
Stangismul meu in materie de politica se datoreaza lipsei de cultura formata de TV, deci aici iti dau dreptate, nu ma compar cu tine, absentez la educatia oferita de Moraru (Nasu').
Inloc sa faci propaganda TU celor ce sunt responsabili pentru traiul asta in roz, ai putea sa te folosesti de popularitatea care o ai sa vorbesti adevaruri si solutii, nu invaluiri precum politicienii.
Si inloc sa jignesti, ai putea sa contrazici argumentat pe text, nu sa tragi observatii subiective!
Baruh
Baruh
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 339
Reputatie : 378
Data de inscriere : 26/01/2011
Varsta : 43
Localizare : Tg-Jiu

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de CreativeEgo Vin Ian 20, 2012 2:19 pm

Bine, mă, n-am timp de tine. Mă retrag în spatele tastaturii.

Du-te şi fă-ţi revoluţia.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de FlexAtu Vin Ian 20, 2012 2:19 pm

Incearca tu sa dai un pumn in casca care o au gaborii...
Sa fii echipat cat de cat, ti-ar trebui vesta si echipamentul gen ce au ei, si o casca, dupa aia bata, etc. Dar cum din 1000 de oameni nici unul nu avea ,,echipament'' clar ca mananci pamantu. Nu cred ca tu, sau eu, sau oricine ar fii asa curajos cand vin 2+ gabori pe tine si iti dau pulane in cap...

FlexAtu
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 392
Reputatie : 435
Data de inscriere : 18/08/2011
Varsta : 28
Localizare : Baia Mare / Catania

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Dust Vin Ian 20, 2012 2:23 pm

DecE a scris:Watson, iti inteleg foarte bine parerea, doar ca ...atunci cand ai 1000 de oameni in spate cu bate, bolovani, eventual masini in spate, sticle infamabile, stingatoare, femei "cu vena" care sa ajute "ranitii" in caz de ...atunci ar fii altceva. E doar un joc, nimic mai mult. Daca gaborii is atat de mustii in cat sa te trimita cu muia sparta acasa pentru ca "iti spui ofurile" dupa 20 de ani in care ai murit de foame, atunci e clara treaba! Trebuie sa raspundem cu aceasi moneda, violenta.

Cum zicea Mark1 : VIOLENTA MA CHEAMA! Twisted Evil

Ti-ai gasit si tu din cine sa citezi.
E doar un joc doar daca ai consumat iar "salata" .
Dust
Dust
Nu mint, e AdevaRAP!!!

Mesaje : 3805
Reputatie : 4103
Data de inscriere : 23/11/2009
Varsta : 38
Localizare : BzB

http://miscare.haipa.ro/

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de CreativeEgo Vin Ian 20, 2012 2:26 pm

Doar de curiozitate, Baruh, tu ai citit linkul de pe pagina anterioară? Sau când ai spus chestia aia cu Naşu te-ai consultat doar cu imaginea stereotipică a susţinătorilor băsişti, aşa cum ţi-a prezentat-o ţie Mircea Badea?
Cum n-am timp să-ţi răspund şi nu aş vrea să rămâi clueless, hai să-ţi explic părerile mele:
1. Despre ultraşi şi protestele violente: Protestacii
2. În ce condiţii aş ieşi şi eu în stradă: Pentru ce aş ieşi în stradă
3. Despre stânga românească: Dorel C. Rogozanu

Vorba aia, nu vorbi până nu citeşti tot, da? Mersi.
CreativeEgo
CreativeEgo
Un golan transformat in poet

Mesaje : 1185
Reputatie : 1263
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Baruh Vin Ian 20, 2012 3:04 pm

Nu sunt sustinator al opozitiei, si nici fan M.Badea, daca citeai ce-am zis, nu ma uit la TV decat atunci cand se intampla lucruri deosebite, precum cele de ziele astea. Si nu am putut sa ma uit la Antena 3 (mi-e scarba de lipsa de impartialitate de care dau ei dovada), prefer sa vad imagini si sa-mi montez propria imagine si propria concluzie, echidistanta de B1 si A3.
Ti-am citit articolele, nu ma ating.
Tocmai iti spuneam ca daca ai ales activitatea asta, fa-o in sens constructiv, cum ai facut-o prezentand cele 3 cerinte de la "Pentru ce aş ieşi în stradă
", fiindca in rest ai batut campii.
Daca iti etalezi opiniile, subiectivismul si cronicile fixiste, iti sugerez sa tii un jurnal personal roz cu lacatel, nu sa impui ideile tale cu japca si sa le prezinti ca antiteze ale altor pareri.
Nu am spus ca protestul asta va duce undeva, ba chiar ca nu mai sunt sanse de izbanda, e prea tarziu pentru a schimba ceva si imposibil cu Antonescu sau Ponta. Insa oamenii care striga (cei care striga, nu cei care dau cu pietre) pe strazi merita respect si intelegere deplina.
Baruh
Baruh
Le dau clanta da' le tai si chitanta

Mesaje : 339
Reputatie : 378
Data de inscriere : 26/01/2011
Varsta : 43
Localizare : Tg-Jiu

Sus In jos

Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada Empty Re: Eu NU sunt reprezentat de cei care striga in strada

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum